Србију годишње напусти 300 лекара, како их задржати

Директор Лекарске коморе Србије Милан Динић каже за РТС да нема тачних података колико лекара годишње напусти Србију, али да неки подаци показују да њих 300 оде у иностранство у потрази за бољим послом. Додаје да је неопходно предузети мере како би се спречило да у тренутку када уђемо у ЕУ имамо масовни одлив лекара.

Милан Динић је, гостујући у Дневнику РТС-а, навео да не постоји тачна евиденција колико лекара напусти земљу.

"Можемо да констатујемо да Србија има 30.000 лекара и неки индиректни податак који ми користимо када причамо о одласку лекара је неки сертификат добре праксе који Лекарска комора издаје – годишње се изда око 700 тих сертификата, али половина тих сертфиката се издаје за неки рад викендом који лекари обављају у БиХ и Црној Гори, а ако бисмо могли да дамо неку слободну пројекцију говорили бисмо да негде око 300 лекара напушта земљу", каже Динић.

Додао је да се неки од њих враћају, јер одлазе на радно ангажовање по уговору на годину дана.

Нагласио је да ће на Међународном форуму Лекарске коморе Србије, на којем се расправља о актуелним темама са другим коморама из Европе, бити речи о томе како спречити одлазак лекара, јер је неопходно да се припремимо за тренутак када ћемо ући у ЕУ.

"Да се не би догодио неки сценарио који се десио у Бугарској или Румунији, где се десио масовни одлив лекара, зато имамо и госте из Словеније који ће нам рећи какав је њихов пример, пошто код њих нема толико изражене миграције лекара и да нам дају неке савете", наводи Динић.

Тренутно задовољавајућ ниво 

Указао је да Србија у овом тренутку има релативно добру ситуацију, али да је неопходно предузети мере да се спречи већи одлазак лекара.

"Србија има релативно добру ситуацију што се тиче укупног броја, јер имамо и позитивна кретања лекара из БиХ и Црне Горе ка Србији, тако да тај неки укупни број лекара се одржава на том нивоу који је апослутно задовољавајући. Вероватно уласком у ЕУ или снижавањем критерујума за одлазак, као што је Немачка већ урадила, ми морамо да предузмемо одређене мере", објашњава Динић.

На питање шта ми можемо да предузмемо, Динић каже да мисли да су неке мере већ учињене.

"Мислим да је у овом тренутку то већ препознато, постоји већ значајно улагање у инфраструктуру и опрему што би требало да доведе до неких бољих услова рада, најављено је и повећање плата којем се сви надамо", рекао је Динић.

Потребно побољшање статуса лекара у друштву 

Поред тога, сматра да је потребно побољшање статуса лекара у друштву.

"То је оно што је заједнички посао свих нас, јер сви ми лекари смо опредељени ка пацијентима, али онда нас све јако боли када чујемо неке лоше примере праксе, тако да мислим да би требало више говорити о неким добрим стварима", тврди Динић.

Одговарајући на питање како Србија да конкурише земљама које могу да понуде много веће плате лекарима, Динић каже да су лекари спремни да за знатно мањи новац него што им понуде те земље остану и раде у Србији.

"Верујем да лекари када би знали да су најплаћенији чланови друштва, с обзиром на ниво одговорности посла који раде, у крајњем случају и едукације у коју су уложили, а сви знамо колико траје школовање лекара, мислим да би то било нешто позитивно и да би то мотивисало колеге да остану", наводи Динић.

Поред тога, напомиње да је важно запошљавање младих лекара и скраћивање периода тражења посла.

Говорећи о томе хоће ли имати ко да замени велике стручњаке које Србија има, Динић каже да хоће.

"Обавеза свих нас у друштву јесте да им најпре омогућимо услове рада и неки амбијент што се тиче едукације, управо да могу да произведу своје наследнике, а њихова обавеза је да од свих нас који смо млађе колеге препознају оне који могу да их наследе и да им пруже то знање и едукацију да би управо наставили у том смислу", наводи Динић.

Додао је да имамо одличну школу медицине. "Не бојим се када је у питању едукација лекара и знање наших колега", закључио је директор Лекарске коморе Србије.

Број коментара 25

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 21. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње