"Убиства жена у по бела дана, нико ни да се окрене"

Координаторка Саветовалишта за борбу против насиља у породици Весна Станојевић рекла је за РТС да Министарство за рад заједно са центрима за социјални рад мора да донесе одлуку да се виђање деце ипак спроводи на начин који је могућ и да не треба по сваку цену одређивати да очеви виђају децу.

У Београду је јуче, испред Центра за социјални рад, бивши супруг каменом убио супругу наочиглед њихово троје малолетне деце, запослених и бројних пролазника. 

Убијена мајка троје деце је 19. жртва насиља у породици од почетка године. 

Гостујући у Дневнку РТС-а, Весна Станојевић, координаторка Саветовалишта за борбу против насиља у породици, рекла је да није извршена добра стручна процена и то није први пут. 

"Сусрећемо се са тим проблемима да жене које су у Сигурној кући жртве насиља морају да своју децу воде на виђење како отац то тражи, да ли у контролисаним условима, што у овом случају видимо да ништа не значи, или је то на неком другом месту – то је, по мени, било прилично апсурдно", рекла је Станојевићева.

Према њеним речима, не треба по сваку цену одређивати да очеви виђају децу и када је насиље евидентно.

"Знам да је деци потребан отац, нико ту нема илузије, али, с друге стране, да ли увек и у свим ситуацијама. По мени не, јер се ти инциденти дешавају, жене се плаше да се виде са насилником. Ако Центар за социјални рад нема обезбеђење, то је фактички ништа", рекла је Станојевићева.

Он је њу убио у холу Центра за социјални рад, жртва је вриштала и нико врата није отворио да види о чему се ради, рекла је Станојевићева.

"Ми избегавамо да се мешамо у нешто што нам се чини сумњивим. Међутим, док год не будемо имали свест да морамо да реагујемо у том моменту и да помогнемо ономе коме је помоћ потребна, нама ће та ситуација бити оваква каква је сада", рекла је Станојевићева.

У овој години убијено је 19 жена, убиства се дешавају у по бела дана, нико се не окрене да помогне и да макар види о чему се ту ради, рекла је координаторка Саветовалишта.

Период развода брака и после развода најкритичнији је период, када насилници постају још агресивнији, бруталнији.

Центри би требало да то имају у виду када доносе одлуку, међутим, Станојевићева каже да нема утисак да је то тако са аспекта жена које се јављају и које су жртве насиља и које су у Сигурној кући.

"То се ради стихијски и ево до чега може да доведе. Имам утисак да ако се нешто овако деси, послужи као пример неком другом", каже она.

Иако је ово прст у око систему, Станојевићева каже да је држава урадила много добрих ствари у вези са насиљем у породици, 1. јуна је ступио на снагу Закон против насиља у породици, али и даље сваке недеље примамо жене у Сигурну кућу, а догодила су се три убиства од ступања закона на снагу.

Министарство је наложило надзор Центра за социјални рад, надлежни апелују на бољу координацију свих институција у ланцу заштите жртава.

Све институције треба да се умреже да би се помоћ пружила оном коме је потребна, а то су жене и деца, али је питање да ли ће се то увек спроводити у дело.

"Овај конкретан пример нам говори да се тај закон на овај случај не може применити. У питању је одлука да се деца виђају са оцем по сваку цену. Морамо да направимо разлику да се каже – виђаћете се са оцем али нека прође одређено време да видимо шта ће се у међувремену догађати. Ово је ситуација када деца виђају оца у присуству мајке у Центру и ситуација је таква да та деца гледају како има отац убија мајку, а нико не пита под којим ће условима деца расти", указала је Станојевићева.

Министарство за рад и социјална питања заједно са центрима за социјални рад мора да донесе неку одлуку да се то виђање, и уопште те ствари када је насиље у породици, ипак спроводи на начин који је могућ и да се добро процени који је насилник у питању, да ли му треба дозволити или не, не мислим трајно већ привремено, сматра Станојевићева.

Суштински испада да развод није решење, каже координаторка Саветовалишта за борбу против насиља у породици.

"Радиће се са насилницима, постоје иницијативе и невладине организације које то раде, али треба видети како и на који начин ће се они приморавати да се са њима ради одређена терапија. У неким земљама је то заживело одавно, то слање добре поруке", закључила је Станојевићева. 

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом