"Вратити Шантићу пажњу коју је заслужио"

Премијер Александар Вучић је у Мостару обишао родну кућу књижевника Светозара Ћоровића у којој је преминуо Алекса Шантић и рекао да би волео да овај књижевник и човек који је носио слободарску мисао добије заслужену пажњу и право место, не само у Мостару, већ и у Србији.

"Волео бих да неке школе које су носиле име Алексе Шантића поново носе то име. Посебно ми је жао што је део улице Алексе Шантића преименован у улицу Миле Будака. Поредити Шантића и Будака просто је грех, сам по себи", рекао је Вучић.

Додао је да верује ће тај, не само величанствени песник са краја 19. и почетка 20. века, већ и човек који је уносио слободарску мисао, кроз часопис Зора и на све друге могуће начине, у наш народ и све друге народе, добити заслужену пажњу и право место и у Мостару и у Београду и на сваком другом месту.

Вучић је најавио да ће Влада Србије даље помагати српске организације у Мостару, као и изградњу Саборног храма, али и људе који организују "Шантићеве свечаности" да то могу да учине на бољи и примеренији начин.

"Верујем да ће у Влади Србије за то бити разумевања и у будућности", истакао је Вучић.

Вучића је кроз "Кућу Ћоровића", у чијој непосредној близини се налази и споменик Алекси Шантићу, провео генерални секретар СПКД "Просвјета" у Мостару Горан Косанић.

Косанић је премијера Вучића упознао са радом музеја, у којем су галерија, соба песника Шантића, библиотека.

Замолио је за помоћ у организовању Међународног Шантићевог фестивала деце песника.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом