Читај ми!

Самит Берлинског процеса, Србију представља премијерка Брнабић

У Берлину се одржава Самит Берлинског процеса. Скуп отвара немачки канцелар Олаф Шолц, а један од учесника биће и председница ЕК Урсула фон дер Лајен. Србију представља премијерка Ана Брнабић. Очекује се потписивање три регионална споразума о мобилности.

Самит Берлинског процеса, иницијативе коју је пре осам година покренула Ангела Меркел са циљем да појача сарадњу држава Западног Балкана и приближи их ЕУ, отвара немачки канцелар Олаф Шолц.

Један од учесника биће и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

Србију представља премијерка Ана Брнабић, која ће се на маргинама самита састати са шефом дипломатије Уједињеног Краљевства. У плану је да се састане са представницима младих и цивилног друштва, као и немачким привредницима.

Самит ће имтаи конкретан резултат - потписивање три регионална споразума о мобилности. Њима ће државе Западног Балкана међусобно признати факултетске дипломе, стручне квалификације за поједина занимања и личне карте.

Признавање диплома у року од две недеље

Споразум о признавању академских квалификација регулише признавање диплома, наставак студија и лакши приступ тржишту рада.

Омогућава мобилност студената и академског особља на Западном Балкану по европским стандардима.

У првој фази ће се примењивати на државне универзитете, касније и на приватне.

Скраћује период признавања диплома са постојећих неколико месеци на максимално 14 дана. Укида постојеће накнаде, сувишну папирологију и процедуре, како би грађани региона могли лакше да студирају и раде.

Други споразум предвиђа аутоматско признавање професионалних квалификација за лекаре, стоматологе и архитекте као професије које недостају на тржишту рада.

Омогућава пружање услуга доктора медицине, стоматолога и архитеката на Западном Балкану на основу директиве ЕУ. Регулисање мобилности три професије види се као основ за преговоре за још четири занимања у наредном периоду - бабице, медицинске сестре, фармацеуте и ветеринаре.

Путовање уз личну карту

Споразум о слободи кретања и боравка грађана у преводу значи узајамно признавање личних карата. Поједностављује прелазак граница и административних прелаза становника Западног Балкана уз један документ - личну карту. Стране се обавезују да ће олакшати поступке за улазак, транзит и кратки боравак.

За многе овај споразум не доноси новине. Грађани Србије, рецимо, на основу ранијих споразума и сарадње у оквиру Отвореног Балкана границе региона већ прелазе само уз личну карту.

Укидање роминга у региону најважнији резултат Берлинског процеса

Иако су очекивања од иницијативе била велика, ентузијазам је значајно смањен. Ипак, значајан резултат Берлинског процеса је укидање роминга у региону.

Успостављена је Регионална канцеларија за сарадњу младих, са седиштем у Тирани, по угледу на немачко-француски модел.

Закључен је споразум о оснивању Транспортне заједнице у Југоисточној Европи са седиштем Секретаријата у Београду, који је почео са функционисањем 13. септембра 2019. године.

Основан је Коморски инвестициони форум западног Балкана (КИФ), са седиштем у Трсту, који представља и заступа интересе око 350.000 компанија.

Процес обухвата Црну Гору, БиХ, Северну Македонију, Албанију, Србију, Грчку, Бугарску, Немачку, Аустрију, Француску, Италију, Словенију, Хрватску, Уједињено Краљевство, Пољску, Грчку, Бугарску, као и Привремене институције самоуправе у Приштини.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње