Читај ми!

Вучић: Плашим се да оно што смо за 10 година зарадили не изгубимо за шест месеци

Председник Александар Вучић је у изјави за медије рекао да долазе још тежа времена, али да људи немају разлога да брину. Плаши се, каже, да за шест месеци не изгубимо све оно што смо за десет година зарадили.

Председник Александар Вучић је у изјави за медије у амбасади Србије рекао да очекује да ће Србија због нарастајућег волумена сукоба у Украјини бити под још већим економским и енергетским притиском.

"Тачно је да је ситуација веома, веома тешка, зато је важно што у четвртак идем у Праг, где ћу имати сусрет са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен што је важно за Србију, да видимо шта можемо да урадимо да се припремимо за јесен и зиму, да видимо шта се од нас очекује, да спасавамо земљу у нередном периоду", рекао је Вучић након данашње трилатерале са Виктором Орбаном и Карлом Нехамером.

Подсетио је да је договорено да се три земље супротставе илегалним миграцијама, и изразио уверење да ће успешно осигурати бољу безбедносну ситуацију за грађане на југу и северу земље.

Каже да људи немају превелике разлоге за бригу, али да много тежа времена тек долазе.

"Када Мађарска има основну каматну стопу 13 одсто, што значи да фирме не могу без камате од 18 одсто да подигну кредит, морамо да покушамо још снажније да чувамо стабилност, правимо финансијске бафере. Људи немају превелики разлог за бригу, али много тежа времена тек долазе. Плашим се да све оно што смо за 10 година зарадили и сачували, за шест месеци – не нашом кривицом већ због неких који ратују и мисле да санкцијама решавају проблеме – све то изгубимо", рекао је Вучић.

Рекао је да морамо да видимо шта је то што можемо да сачувамо - пре свега ниску цену струје и гаса, посебно за компаније. "Да не изгубе место у произвођачком ланцу, да нам не дођу неки други. Само најјачи опстају", истакао је Вучић.

Разговори о инвестицијама важним за цео Балкан

Одговарајући на питања новинара о жељи Мађарске да се прикључи Отвореном Балкану у области енергетике, хране и инвестиција, Вучић је прецизирао да Мађарска жели да буде посматрач у Отвореном Балкану.

"Разговарали смо о важним инвестицијама које треба да обухвате цео Балкан", нагласио је Вучић.

Додао је да Србија добија нафту преко јадранског нафтовода, из Хрватске, и да ту није било проблема, без обзира на веома тешке и комплексне односе са том земљом, јер, како је рекао, "ми њима платимо, а они нама испоруче нафту".

"То је ишло добро, а сада се ствари компликују, и посебно ће од новембра, од када ће за нас бити забрањен увоз руске нафте. Разговарао сам и са Мадуром (Николас), он би могао да нам испоручи нафту, али наше рафинерије ће да кажу да им треба други квалитет. Зато нам је потребно и још рафинерија, нафтовода, гасовода, много интерконектора", рекао је Вучић додајући да ћемо много да уложимо у енергетску инфраструктуру у годинама пред нама.

Указао је да су енергија и енергетика ствари које покрећу све, и од њих све зависи.

"Зато је важно да се припремимо за период пред нама. Али, није то само наредних шест месеци, јер 31. марта ћемо сви да анализирамо ко је колико изгубио, али кључно питање је ко ће да преживи следећу јесен и зиму. Ово ће да буде само тријажа. Мали и слаби пропашће до 31. марта, нешто јачи ће да дочекају следећу зиму, а ко ће да преживи следећу зиму - то је од кључног значаја", објаснио је Вучић.

Разговарали су, каже, о увезивању енергетске мреже, да Мађарска постане део власништва наше, а ми њихове мреже, што подразумева и власништво у нуклеаркама.

"Да платимо да будемо сувласници, да рачунамо и на тај део електричне енергије за земљу, што би много значило. Само да обезбедимо финансије, и да видимо како да то регулишемо, јер није на нашој територији, што је глупо. Али, шта год да предложите, увек се нађе безброј бабица да каже да не треба тако. Ово би било најједноставније решење за нас. А онда да видимо да ли можемо да радимо са малим модуларним електранама. О свему томе морамо да размишљамо", рекао је Вучић. 

Пуна складишта гаса

Вучић је рекао да је складиште гаса у Банатском двору пуно до врха – са 280 милиона кубних метара гаса, док је складиште у Мађарској напуњено са око 380 милиона кубних метара гаса.

"Замолио сам да нас пусте да не пунимо складиште у Мађарској до 500 милиона, због пара, да бисмо сачували део новца, јер је тај гас скуп. То није онај гас који добијамо од Русије по 400 долара", рекао је Вучић.

Вучић је објаснио да ћемо моћи да повлачимо шест милиона кубних метара гаса дневно из Мађарске, и четири милиона кубних метара из Банатског двора, што покрива преко 65 одсто потрошње.

О претресу просторија НИС-а у Румунији

Одговарајући на питања новинара, Вучић је рекао да данашњи претрес просторија НИС-а у Румунији нема никакве везе са Србијом и да ће од румунске стране тражити информације о том случају.

"Ово нема везе с ратом за енергенте, него са политичко-шпијунским ратом, да би додатно могли да се дисциплинују неки за које се сматра да су непослушни, а при томе не искључујем могућност реалне кривице НИС-а, али се нисам тиме бавио. Знам да нема српских држављана, то је у руском власништву и тражићемо од румунских пријатеља информације", рекао је Вучић.

Објаснио је да је НИС, у коме је већинско руско власништво, куповао своје ћерке компаније у Бугарској, Румунији и у БиХ и да Србија с тим нема ништа.

"Само нам је још то фалило. Као да смо сваког дана каменом бога гађали. Ајд' сад ви објасните да то нема везе са српском државом и да је то НИС из Београда, а ми немамо никакве везе с тим. Много нас добро чувају пријатељи из НИС-а", рекао је Вучић иронично.

Вучић: Погрешну су земљу изабрали да је плаше за туђ рачун

Одговарајући на питање новинара како коментарише изјаву украјинског амбасадора у Београду Володимира Толкача да Косово и Украјина не могу да се пореде, да су изабрали погрешну земљу да на њу врше арогантан притисак за рачун "неке треће стране".

"Желим да анализирам ту изјаву добро. Али ако су мислили да на Србији раде оно што су радили у другим земљама, да по налогу треће стране врше арогантан и бахат притисак, онда могу да им поручим да су погрешну земљу изабрали, пошто то нећемо да дозволимо ни онима који су много јачи", рекао је Вучић.

Истакао је да Србија никада ништа није урадила против Украјине и подсетио да не признаје резултате референдума у четири украјинске области.

"Никада нисмо признали цепање делова територије Украјине, а нешто се не сећам те 1999. године да су се нешто претргли шаљући нам помоћ, нити су прекинули летове до Беча, Рима нити неких других градова или до оних земаља које су учествовале у нападу на СР Југославију, тако да нек те придике држе неком другом", истакао је председник Србије.

четвртак, 19. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње