Читај ми!

Селаковић: Застрашујућа одлука хрватских власти, Влада Србије ће донети одлуку о противмерама

Министар спољних послова Никола Селаковић рекао је поводом одлуке хрватских власти да забране посету председнику Александру Вучићу да је Министарство спољних послова Србије, упутило ноту Амбасади Хрватске у Београду, коју је отправница послова одбила да прими. Министар је оценио да је ово застрашујућа одлука хрватске владе и да ће Влада Србије донети одлуку о противмерама које ће бити уведене.

Никола Селаковић је рекао да оно што стоји у ноти Министарства спољних послова Хрватске, којом се председнику Србије Александру Вучићу забрањује приватна посета Јасеновцу је не само скандалозно, већ и застрашујуће, нечувено и невероватно да се дешава након Другог светског рата.

Шеф српске дипломатије Никола Селаковић је навео да је Србија упутила ноту Амбасади Хрватске у Србији, коју је отправница послова данас одбила да прими.

Истакао је и да ће Влада Србије одлучити и о одговарајућим противмерама.

"Влада Србије донеће одлуку о противмерама које ће бити уведене, а које ће се заснивати на општеприхваћеним правилима међународног права", рекао је Селаковић на прес-конференцији.

Министар је прочитао ноту која је достављена 15. јула Амбасади Србије у Загребу, у којој је наведено да, поводом информација из неслужбених извора о могућој посети председника Србије Александра Вучића подручју Јасеновца и Пакраца, 17. јула, приликом планирања посета страних званичника, време, природа и програм посете треба да буду предмет службене комуникације и договора обе стране.

"Приликом планирања свих посета страних дужносника време, природа и програм посета требају бити предмет службене комуникације и договора две стране. С обзиром да хрватска страна није информисана о намери, посета Републици Хрватској је неприхватљива", прочитао је Селаковић део ноте хрватског министарства.

"Министарство вањских послова Хрватске указује да посете високог представника стране државе спомен-подручју Јасеновац не може бити приватног карактера. Кад се створе услове за такву посету о којој овог пута власти Хрватске нису биле службено информисане, она ће бити договорена уобичајеним дипломатским каналима", стоји у хрватској ноти коју је прочитао  Селаковић.

На ту ноту, Министарство спољних послова Србије одговорило је нотом која је представљена отправници послова у Амбасади Хрватске у Београду, јутрос у 10 сати, а коју је она одбила да прими.

Нота Министарства спољних послова Србије 

Селаковић је прочитао и ноту српског Министарства.

"Министарство спољних послова Републике Србије је шокирано противправном и антиевропском и антицивилизацијском одлуком Министарства за спољне и европске послове Републике Хрватске којом се на основу арбитрарно исказане воље хрватских власти и грубо кршење принципа слободе кретања забрањује долазак председнику Србије у Јасеновац, на место страдања више стотина хиљада невиних жртава српске, јеврејске, ромске и других националности", рекао је Селаковић.

Министар је додао да је намера председника Вучића била само да положи цвеће и упали свећу.

Министарство спољних послова је обавестило да је председник Вучић заинтересован да учини службену посету Јасеновцу у било ком термину до 17. септембра 2022. године.

"У дубоком уверењу да Хрватска, као и Србија, најснажније осуђује и гнуша се најодвратнијих злочина које је над српским народом извршила нацистичка НДХ током читавог периода свог постојања, а чију је кулминацију представљао систем концентрационих логора Јасеновац, МСП очекује омогућавање неометане посете председника Србије овом светом месту и у том смислу, од хрватске стране очекује да за ту прилику пружи одговарајући третман који се односи на највише стране званичнике, укључујући и све потребне безбедносне аспекте", наводи се у ноти.

Министарство очекује да се ситуација брзо реши 

Такође, подсећа се да је у претходних годину дана забележено преко 700 улазака носилаца дипломатских и службених пасоша Хрватске у Србију, без икаквих претходних службених најава, укључујући високе званичнике Хрватске, попут министра науке и образовања Радована Фукса 24. јуна, Звонка Миласа, државног секретара у Канцеларији за Хрвате изван Хрватске, 18. марта, Милана Бошњака, изасланика председника владе Хрватске, 17. децембра 2021. године.

У том смислу, МСП, како истиче, задржава право да адекватно одговори на одлуку хрватске стране.

Министарство очекује да постојећа ситуација изазвана одлуком да се онемогући улазак у Хрватску председнику Србије, буде брзо разрешена.

"Оно што је за мене као грађанина, као Србина, заиста невероватно јесте да неко у полагању цвећа на место највећег стратишта српског народа у историји уопште, види хаос. Замислите тај хаос који би настао полагањем цвећа на место највећег стратишта српског народа у историји", рекао је Селаковић.

Можда је, додао је, хаос у томе што би председник Србије положио цвеће на коме би се налазила трака црвено-плаво-беле боје, а не са хрватским распоредом боја на тробојци.

"Ипак је тамо убедљива већина жртава била српске националности", рекао је Селаковић.

Он је истакао и да је у потпуности сагласан са оценом премијерке Ана Брнабић, која је казала да је ово равно одлуци да неко председнику Израела забрани одлазак у Аушвиц.

Селаковић је додао да ће председник Србије у сутрашњем обраћању јавности изнети више детаља о овом случају.

недеља, 22. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње