Читај ми!

Дачић за РТС: Данас усвајање измена Закона о референдуму, нема потребе за великом расправом

У Скупштини Србије у току је седница са само једном тачком дневног реда - измене Закона о референдуму и народној иницијативи. Претходне измене тог закона усвојене су пре две недеље, председник их је потписао, а затим предложио Влади дораду и измену прописа. Према предлогу Владе, укида се такса за оверу потписа, омогућава се да представници овлашћених предлагача буду део органа за спровођење референдума, и расписивање референдума о истом питању неће бити могуће у року краћем од четири године. Председник Скупштине Ивица Дачић, уочи седнице, каже за РТС да Закон о референдуму никакве везе нема са Рио Тинтом и да је реч о промени Устава.

Ивица Дачић је гостујући у Дневнику РТС-а изјавио да би се тешко могло рећи да је реч о суштинској промени.

"Овде је председник Републике рекао да жели да изађе у сусрет грађанима. Они се не тичу дела како се иницира референдум, осим оног дела који се тиче таксе за потписе и органа који спроводе референдум. Ти органи су РИК и уводи се могућност да они који су иницирали референдум имају представнике у тим органима. Овде је иницирано и питање када се после одређене одлуке може организовати референдум", рекао је Дачић.

Дачић напомиње да је ту очигледно реч о везивању за неке актуелне теме.

"Они који су иницијатори протеста су све везивали за Рио Тинто. Закон о референдуму никакве везе нема са тим питањима. Реч је о промени Устава. Остаје одлука за референдум 16. јануара", каже Дачић.

Према његовим речима, формално правно је измене закона иницирала Влада, а суштински председник.

"То је та линија која је условила да се Закон поново нађе у скупштинској процедури. Данас је предвиђено да се све заврши. Јасно је зашто се то ради. Ја сам рекао да ће многи бити незадовољни што су прихваћене иницијативе за промене законских решења, а то њима није по вољи. Испуњени су захтеви који су на почетку постављени. Морам да кажем да не знам зашто би неко други више бринуо о животној средини, као што сам ја забринут", наводи Дачић.

Сматра, каже, да је посланицима поручено шта треба да им се поручи.

"Свако ко се налази на одређеној јавној функцији мора да има у виду све политичке конотације онога што ради, па и законских решења. Зато мислим да неко претерује када говори само о експертима. Сваки експерт мора да има свест о томе шта може да изазове", додаје Дачић.

Указује да је предвиђено да Републичка изборна комисија спроводи референдум.

"Ми смо усвојили и да се РИК пришири са шест чланова из редова опозиције. Циљ овог референдума су уставне промене и независност правосуђа. А за друге референдуме ће бити могућности да сваки предлагач има представнике у органима који спадају под надлежности РИК-а", каже председник Скупштине.

Истиче да референдумску кампању треба да спроводи држава.

"Мислим да је не спроводимо јер се бавимо другим неким темама. Позивам да се сви државни органи баве кампањом за успех референдума. Против сам злоупотреба које се појављују у опозиционим круговима који се противе референдуму. Читав живот слушам да правосуђе треба да се ослободи политичког утицаја. Сада судије и тужиоце не бира скупштина. Па шта је спорно, што се организује у Вучићево време. Овде као и код питања екологије, треба раздвојити суштину. Овде није реч о љубитељима Устава, овде је реч о онима који желе да злоупотребе то у политичкој кампањи", сматра Дачић.

Што се тиче самог Парламента, наводи Дачић, било би идеално да референдум не успе.

"Зашто? Зато што бисмо бирали судије и тужиоце. Али, да ли је то у интересу Србије. Мислим да није. Зато позивам све да изађу на референдум и гласају за промене", закључио је Дачић.  

понедељак, 23. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње