понедељак, 15.11.2021, 18:25 -> 19:23
Извор: РТС
Додик: БиХ није озбиљна земља као што је била Југославија, ми смо трајно незадовољни у њој
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик рекао је за РТС да је Босна и Херцеговина дубоко подељено друштво, да БиХ нема решење и да је она тотални неуспех Запада. Нити је БиХ озбиљна земља као што је била Југославија, нити је заједничка земља као што је то била Југославија, нити је имала заједничку војску, као Југославија, рекао је Додик.
Овај викенд посетио је Пољску, тачније Аушвиц, пре тога је био у Анкари код Реџепа Ердогана у Љубљани код Јанеза Јанше, а у Бањалуку му је дошао Виктор Орбан, имао је сусрете са америчким изасланицима Палмером и Ескобаром. Запад га оптужује да разбија Босну и Херцеговину, прети му санкцијама, а он тврди да само чува Републику Српску.
Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик рекао је, гостујући у емисији "Око", да се наставља сатанизација Срба и њихових вођа, тако да или је неко завршио у Хагу или покушавају да "накаче причу" о криминалном миљеу, а стално су усмерени на то да се Републици Српској смање ингеренције, да се одмакну од Устава БиХ и да за то окриве Србе.
Током рата у Гази, у Бањалуци, на зградама институција Републике Српске пројектована је застава Израела и Бенјамин Нетанијаху је захвалио на томе, а на Вијећници у Сарајеву је била застава Палестине.
Додик је рекао да управо на тој Вијећници постоји табла на којој пише да су је рекетирали "српски агресори", и упитао како он који је рођен у Лакташима може да буде агресор на БиХ, нагласивши да су све то стереотипи који неће нестати.
Додик је објаснио да је његов одлазак у Аушвиц на годишњицу Кристалне ноћи, однос према свим жртвама у Другом светском рату.
"Срби су ту много страдали. Аушвиц је посебно специјализован логор за Јевреје где је страдало око 1.100.000 људи. Осећај да посећујете крематоријум где су некада спаљивали по 300 људи је ужасан", навео је Додик.
Говорећи о злочинима које је починила НДХ и о изградњи Меморијалног центра Доња Градина, Додик је рекао да је са председником Александром Вучићем договорено да се ради комплекс и да су ангажоване компаније да се направе идејни пројекти.
"Наравно да морамо бити пажљиви у вези са тим. На том месту треба да обележимо не само страдање у Јасеновцу, него сва места страдања Срба, у Хрватској, у Федерацији, у Пребиловцу, Јадовну, Шушњари, Грбавици код Бихаћа, свуда је ту убијено у кратком периоду 5.000, 10.000, 15.000 људи. У јаму у Јадовну бачено је више од 41.000 Срба, код Бихаћа је за две седмице убијено око 14.000 Срба", каже Додик.
Напомиње да су сва српска села око Бихаћа и Бихаћ "очишћени" од Срба. Пре Другог светског рата на тим просторима је живело око 60 одсто српског становништва а данас, захваљујући свештеничким породицама, тамо живи само четрдесетак Срба.
О Сребреници
На констатације које су се могле чути у Сарајеву да није морао да иде до Пољске, да је могао да оде до Сребренице, Додик одговара да је у Сребреници био тежак злочин, али тамо је – како је рекао – страдао готово једнак број Срба и Бошњака.
"То је једна озбиљна подвала. Ви имате страдање 3.500 хиљаде Срба у тим ратним годинама, а они су издвојили само један период у коме је немогуће да се то десило, а то је од 11. до 18. јула 1995. године", рекао је српски члан Председништва БиХ и напоменуо да је апеловано да се види целокупна истина коју ће утврдити "неутрални људи".
Према његовим речима, нико не спори да је од тог 11. јула било убијања, али исто тако ниједног Србина из тог времене не потражује ниједан виши суд, јер је свима пресуђено или су умрли.
Коментаришући изјаву Бисере Турковић, министарке спољних послова БиХ, да једна особа блокира мир и напредак у БиХ, а то је Милорад Додик, и да он "гради берлински зид на ентитеским границама", Додик одговара "камо среће да је једна особа проблем", да није проблем историја и да Бисера води ригидну политику СДА у којој Муслимани треба да доминирају БиХ.
"Ја бих волео да сам тако моћан и да могу све сам да радим, али нисам сам. Јесам ја експониран, али иза тог става да су разградили Дејтонски споразум стоји значајна већина нашег становништва у Републици Српској", напомиње Додик.
Наглашава да свет није био исти као када се правио Дејтонски споразум, а од момента када је потписан они су одлучили да га разграде у интересу Муслимана у БиХ. Подсећа да се БиХ дефинише као држава два ентитета и три суверена народа, а од тог су два – Срби и Хрвати незадовољни позицијом у БиХ, а незадовољни су и Муслимани који желе унитарну земљу.
Срби из РС загледани у Србију
Говорећи о односу Срба и Хрвата, каже да – ако се остави историја где је било доста међусобних злочина – сада између та два народа има мало отворених питања и да би објективно требало почети са градњом бољих односа, што би било корисно и једнима и другима.
Када је реч о односу са Ердоганом, Додик каже да је он био спреман да подржи договор свих народа унутар БиХ и не сумња да би на крају подржао Бошњаке, али сматра да је корисно да се разговара.
"Турска је моћна земља и Ердоган је моћан председник. Ја сам њега обавестио о ситуацији, да ми губимо овлашћења и да то није добро ни за Бошњаке и да се прави атмосфера подела, као и да Хрвати имају примедбе", истакао је Додик.
Напомиње да су Срби загледани у Србију и да је то тако, што може све друге да нервира, као што око 90 одсто Хрвата има хрватски пасош.
"БиХ је дубоко подељено друштво и мислим да Босна и Херцеговина нема решење и да ми овде и да овде играмо игру великих играча. Босна и Херцеговина је тотални неуспех Запада", рекао је Додик.
Додик наглашава да БиХ нема високог представника и да Шмит није високи представник, а сваки његов покушај да нешто предузме само ће још више компликовати ситуацију.
"Ми смо трајно незадовољни положајем у БиХ. Ми смо рекли да ћемо повући сагласност која се раније исфорсирала применом политичке силе о укидању војске Републике Српске и ту сагласност ћемо повући. И рећи ћемо: имамо шест месеци, можемо се договорити, преполовите бројчано војску БиХ, преполовите трошкове, али имовина војна мора да буде решена, а не да буде блокирана већ 20 година", каже Додик.
Истиче да БиХ и Југославија ни у чему не могу да се пореде.
"Нити је БиХ озбиљна земља као што је била Југославија, нити је заједничка земља као што је то била Југославија, нити има заједничку војску, као Југославија – осим једног, а то је да су у БиХ доминантна три народа Срби, Хрвати и Муслимани. БиХ је експеримент, она никада није била земља она је била управно подручје Аустроугарске."
Када је реч о Републици Српској, Додик истиче да је она показала да може одржати све своје битне функције и истиче да Александар Вучић разуме детаље у РС.
"Србија је забринута и за Дејтонски споразум и стање у РС и разуме проблеме", закључио је Додик.
Коментари