Читај ми!

ЕУ у декларацији потврдила недвосмислену подршку европској перспективи Западног Балкана

Европска унија поново потврђује своју недвосмислену подршку европској перспективи Западног Балкана и поздравља посвећеност партнера тог региона европској перспективи, наводи се у предлогу Декларације која би требало да буде усвојена сутра на самиту лидера ЕУ и Западног Балкана на Брду код Крања.

У документу, у који је Радио Слободна Европа (РСЕ) имао увид, подвлачи се да је европска перспектива у заједничком стратешком интересу и остаје стратешки избор ЕУ.

"ЕУ поново потврђује своју посвећеност процесу проширења и одлуке о томе доносиће на основу кредибилних реформи партнера, фер и ригорозног условљавања и принципа заслуга. Додатно ћемо интензивирати наш заједнички ангажман како бисмо напредовали у политичкој, економској и друштвеној трансформацији региона, истовремено признајући напредак који је постигао Западни Балкан", истиче се у Декларацији.

Такође се поздравља приврженост партнера са Западног Балкана важности демократије, основних права и вредности и владавине права, као и истрајавању у борби против корупције и организованог криминала, подршци добром управљању, људским правима, равноправности полова и права мањина, као и јачању цивилног друштва.

ЕУ подсећа да је она далеко најважнији партнер у региону, главни инвеститор и донатор, и да обим и распон ове подршке, која је без премца, мора бити у потпуности препозната и наглашена од стране партнера у њиховој јавној расправи и комуникацији, наведено је у документу.

ЕУ у потпуности подржава посвећеност партнера са Западног Балкана инклузивној регионалној сарадњи и јачању добросуседских односа, укључујући и ону са чланицама европског блока.

"Даље, нужни су одлучни напори за подстицање помирења и регионалне стабилности, као и за проналажење и спровођење коначних, инклузивних и обавезујућих решења за билатералне спорове и питања из прошлости, у складу са међународним правом и утврђеним принципима, укључујући Споразум о сукцесији као и преостале случајеве несталих особа и питања ратних злочина", истиче се у предлогу Декларације.

У овом документу се наглашава подршка напорима специјалног представника ЕУ за дијалог Београда и Приштине и друга питања на Западном Балкану, очекујући конкретан напредак у потпуној нормализацији односа међу њима, што је кључно за стабилност и развој целог региона те осигурало њихов европски пут.

Заједнички рад са ЕУ јасан је знак стратешке оријентације њених партнера са Западног Балкана.

"Стога понављамо наше очекивање да ће партнери додатно продубити сарадњу у области Заједничке спољне и безбедносне политике (ЗСБП) и постићи опипљив и одржив напредак ка потпуном усклађивању са спољнополитичким ставовима ЕУ и деловати у складу са тим, укључујући и позиције на међународним форумима као важан део њиховог европског пута", наводи се у предлогу Декларације.

Земље Западног Балкана и статус кандидата за чланство у ЕУ

У овом документу се истиче да ЕУ и Западни Балкан деле бројне безбедносне изазове који захтевају координисане акције.

ЕУ и земље Западног Балкана се обавезују да ојачају сарадњу у борби против дезинформација и других хибридних претњи, које потичу нарочито од актера из трећих држава настојећи да поткопају европску перспективу региона.

ЕУ поздравља конструктивну сарадњу земаља регије у суочавању са миграцијама, исказујући спремност да настави своје ангажовање и ојача подршку.

ЕУ и земље Западног Балкана указују и на важност партнерства у борби против пандемије. Европски блок је до сада помогао државама региона са 3,3 милијарде евра и 2,9 милиона вакцина, и спремна је да додатно побољша приступ вакцинама, дијагностици и терапији.

ЕУ је покренула и Економски и инвестициони план (ЕИП) и објавила смернице за примену Зелене агенде за Западни Балкан, која предвиђа значајан инвестициони пакет од око 30 милијарди евра за регион у наредних седам година, који укључује девет милијарди бесповратних средстава.

Указује се на то да су потребни даљи и одлучни напори лидера Западног Балкана како би испунили своју обавезу успостављања заједничког регионалног тржишта, што је договорено на Самиту Берлинског процеса у Софији 2020. године.

У предлогу Декларације се указује и да тероризам, радикализација и организовани криминал и даље представљају озбиљну безбедносну претњу ЕУ и целом региону. У том контексту, неопходне су одлучне мере за сузбијање организованог криминала, посебно трговине и кријумчарења људи, прања новца и узгоја дрога.

Председник Александар Вучић стигао је у дводневну посету Словенији, где ће учествовати Самиту Европска унија – Западни Балкан, у оквиру којег ће и бити донета декларација.

понедељак, 13. јануар 2025.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње