Читај ми!

Брнабићева у Охриду: Регион треба да настави европске интеграције, али и сарадњу

Премијерка Ана Брнабић изјавила је да регион треба да настави с европским интеграцијама, али и да следећи фокус мора да се стави на регионалну сарадњу која, како каже, може да побољша квалитет живота грађана. Она је на Преспа форуму у Охриду рекла да ју је дочекала СМС порука када је стигла на аеродром да роминга више нема, наводећи да су то конкретне ствари од којих грађани имају користи. Словеначки председник Борут Пахор оценио је да је проширење Европске уније на Западни Балкан геополитичко питање првог реда.

Ана Брнабић је истакла важност укидања роминга у земљама Западног Балкана. 

"Ја сам у томе учествовала и то ми нико не може одузети. Ни мени, ни учесницима панела. То је опипљив резултат и на тај начин ће грађани осетити да смо постигли нешто за њих. То је вредност којој тежим и радујем се таквим пројектима", рекла је Ана Брнабић.

Додала је да треба имати на уму и тешка политичка питања, као што је дијалог између Београда и Приштине, али, како каже, има и толико других ствари које могу да се ураде за грађане.

"То дугујемо нашим генерацијама. Ако то не учинимо остаћемо овде једини људи који живе у региону и који ће наставити да се свађају", оценила је председница Владе Србије.

На панелу чија је тема била синергија Европске уније и САД, Брнабићева је поновила да је Србија земља која је опредељена за европске интеграције, али не и атлантске, те да се у томе разликује од осталих осим БиХ.

"Ми желимо да уђемо у ЕУ, али не у НАТО. Ми смо војно неутрална држава која има сјајне билатералне односе са САД, имамо и јачање тих односа у свим областима", нагласила је Брнабићева.

Како је објаснила, све земље морају да наставе да раде оно што треба у погледу наставка европског пута, али и да регионално сарађују, јер на то имају утицај.

"Шта год да урадите, своди се на то да свака држава чланица понаособ одлучује да ли је остварен напредак и то постаје све комплекснији и компликованији процес из дана у дан", рекла је Брнабићева.

Како каже, више се не ради о европским вредностима и напретку у кључним областима, ни о билатералним питањима, него о питањима "лингвистике и историје".

Пахор: Проширење ЕУ на Западни Балкан питање првог реда

Словеначки председник Борут Пахор оценио је да је проширење Европске уније на Западни Балкан геополитичко питање првог реда. Поручио је да земље региона треба да убрзају спровођење реформи, али и да је брзо проширење у виталном интересу ЕУ.

"Било би најбоље када би ЕУ одлучила, и то брзо, да укључи све земље Западног Балкана и у складу с тим усвоји стратегију проширења", рекао је Пахор.

Оценио је да спори темпо проширења утиче да у земљама региона расте национализам и утицај трећих страна, те да би проширење смањило идеје о промени граница које, каже, одбија.

Пахор је на панелу који је као тему имао синергију САД и ЕУ оценио да су Сједињене Америчке Државе потребан партнер.

Ђукановић: Лоша динамика проширења

Председник Црне Горе Мило Ђукановић рекао је да би Европа требало да буде присутнија уколико жели да избегне утицај трећих страна.

Каже да је добро то што је Црна Гора успела да уђе у НАТО упркос, како наводи, опструкцијама Русије, као и то што је потписан Споразум о формирању заједничког тржишта.

Као лошу вест Ђукановић је навео лошу динамику проширења.

"Западни Балкан је постао поприште где се исток супроставља западном систему вредности", рекао је Ђукановић и указао да треба да се погура процес европских интеграција, али истакао да не очекује пречице.

"Надам се да ћемо избећи тај сценарио за Западни Балкан којем смо присуствовали не тако давно", рекао је Ђукановић.

Тегелтија: БиХ опредељена за наставак "мини-Шенгена"

Председавајући Савета министара БиХ Зоран Тегелтија сматра да је европски пут најважније питање с којим се сусрећу земље Западног Балкана и да је БиХ опредељена за наставак идеје "мини-Шенгена".

"Мислим да можемо бити подршка једни другима у процесу придруживања. Очекујем и да ЕУ покаже више заинтересованости за овај процес, да више вреднује оно што земље Западног Балкана раде на трансформацији и спровођењу договорених реформи и да до краја 2021. све оне добију следећи корак у процесу придруживања, а то би за БиХ значило кандидатски статус, а за Северну Македонију отпочињање преговора", рекао је Тегелтија у Охриду.

Курти поново о СЕФТА, критикује "мини-Шенген"

Премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти критиковао је на Преспа форуму у Охриду иницијативу "мини-Шенген", јер, према његовој оцени, нема визију за регион и поновио да он предлаже нови оквир сарадње – СЕФТА.

Предложио је слободну трговину југоисточне Европе која ће, како каже, бити одговор будућности и верује да се то може постиће кроз тесну сарадњу Европске уније и САД.

"У том правцу мора постојати синхронизација ЕУ и САД како се не би оставило простора Москви и Пекингу да га искористе", рекао је Курти.

Истакао је и да регион мора постати чланица НАТО-а, и да је време за конкретан напредак, јер је, како је рекао, "председник САД човек који познаје Европу и све њене сложености".

Рама: Потребно да земље региона наставе да се крећу

Албански премијер Еди Рама упоредио је пут ка Европској унији са командом Семјуела Бекета у којем се ликови договоре да некуда крену, али се после тога не мичу.

"То осликава оно што се овде дешава. Ја више немам неки осећај и врло сам озбиљан. Више уопште не чекам да се то деси, нити осећам оно што сам раније осећао, чекајући да се то деси", рекао је Рама на Преспа форуму у Охриду.

Он је додао да је потребно да земље региона наставе да се крећу, зато што је то, како каже, једини пут, наводећи да и земље региона треба да се изграде и функционишу као свака држава чланица.

Како је навео, заједничким деловањем лидера региона може се олакшати живот за све грађане који у њему живе.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом