Читај ми!

Шта је наслеђе односа Србије са суседима у години за нама

Смена власти у Црној Гори, 25. годишњица Дејтонског споразума и акције Олуја - то су догађаји који су обележили односе Србије са суседима. Неке прилике за унапређење односа пропуштене су због коронавируса.

Епицентар политичких односа Србије и суседа у 2020. био је у Црној Гори. Први пут од увођења вишестраначја Влада и скупстинска већина су без ДПС-а Мила Ђукановића. Последњи трзај одлазеће власти био је протеривање српског амбасадора.

"Дефинитивно су данас односи Србије и ЦГ бољи него што су били у последњем периоду владавине ДПС-а", каже професор Факултета политичких наука Милош Бешић.

Какви ће бити убудуће, по мишљењу професора ФПН-а зависиће од неколико фактора: односа унутар странака нове власти, међу којима има потпуно или умерено просрпских и грађански оријентисаних, потом кохабитације Владе и Ђукановића, а коначно и од избора нових црквених поглавара.

"У Српској православној цркви су се десиле неповољне промене упокојењем или смрћу патријарха у Србији и Амфилохија у Црној Гори и сада се гледа ко ће заузети те некакве важна места у СПЦ. Од тих људи и њихових релација и капацитета како унутар Црне Горе и тако и односа према Србији, врло ће зависити осноси између Србије и Црне Горе и ту нема никакве сумње. СПЦ тренутно је наклоњена Кривокапићу премијеру, али шта ће се дешавати у будућности врло зависи од расплета догађаја персоналних структура које ће заузети кључне позиције", закључује Бешић.

Да ли Дејтонски споразум има алтернативу? 

У фокусу регионалних односа била је 25. годишњица Дејтонског споразума. Прилика да се покрене прича о његовом преиспитивању.

"Мислим да Дејтонски споразум за сада нема алтернативу без обзира на то колико има много захтева са познатих страна да се он мења, јер једноставно Босна и Херцеговина не би опстала уколико би споразум који није идеалан, али је такав какав јесте, био суштински угрожен, а стално га помало угрожавају", оценио је бивши амбасадор при УНЕСКО Дарко Тансаковић.

Додатни чинилац у тој причи прикључио се после америчких избора.

"Међутим, мислим да ће сам Бајден фаворизовати идеју веће интеграције Босне и Херцеговине и притискаће посебно Републику Српску да се јасније одреди од своје улоге у 90-има посебно по питању карактеризације Сребренице и односа према Радовану Караџићу и Младићу, али Балкан неће бити у фокусу новог председника САД", наводи професор Факултета политичких наука у Загребу Дејан Јовић.

Хрватско-српски односи без напретка 

Често турбулентан, без решених отворених питања, традиционално је однос са Хрватском. Ове године, међутим, познаваоци кажу - није било значајнијих догађаја, изузев прашине коју је подигао одлазак званичника српске националности на обележавање Олује.

"Мало изненађујуће да је непосредно након избора у Хрватској дошло до захладњења односа између вођа српске заједнице и Београда, посебно због учествовања потпредседника владе Бориса Милошевићам на прослави Олује 5. августа и од тада имамо једну нову ситуацију која је обележена пуно нижим интензитетом тих односа. Позитиван корак је дошао сада крајем ове прошле године и почетком ове, а односи се на исказану солидарност Србије у вези са потресом на глинском и петрињском подручју", каже професор Јовић.

Хрватско-српска релација - без напретка, али и помака - остаће таква док, сматра Дејан Јовић, не дође до кључног састанка Вучић-Пленковић. Прилика за то био је загребачки самит ЕУ-Зпадни Балкан који се, због коронавируса одржао онлајн.

среда, 13. новембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње