Потписан Споразум о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније

Премијерка Ана Брнабић je у Москви потписала Споразум о слободној трговини између Србије и Евроазијске економске уније и њених држава чланица – Русије, Казахстана, Белорусије, Јерменије и Киргистана.

Србији је потписивањем споразума отворен приступ тржишту од 183 милиона људи.

Договором о слободној трговини, Србија ће моћи да извози готово 100 одсто производа без плаћања царина.

Између осталог, реч је о извозу 2.000 тона цигарета, 400 тона крављег сира, неограничен извоз овчјег и козјег сира, као и воћне ракије, 90.000 литара вињака.

Према споразуму који jе данас потписaн, остаје царина на извоз аутомобила из Србије.

Један од услова за потписивање Споразума о слободној трговини са ЕАЕУ било је и потписивање Фитосанитарног споразума којим се уређује извоз робе биљног порекла у ЕАЕУ.

Прошле године робна размена са ових пет земаља чланица Евроазијске уније била је 3,4 милијарде долара.

Из Србије је извезена роба вредна 1,1 милијарду долара, а увезена у вредности од 2,3 милијарде.

Премијерка Ана Брнабић рекла је новинарима након потписивања да је Споразум између Србије и Евроазијске економске уније комплементаран европском путу Београда. 

"Ми имамо под споразумом о ССП-у право на споразуме о слободној трговини са међународним организацијама и појединачним земљама до уласка у ЕУ. Тада морамо да раскидамо споразуме са свим трећим земљама и другим организацијама, до тада имамо право и у интересу Србије је што више оваквих споразума", рекла је Брнабићева.

Председник Александар Вучић је раније оценио да је споразум важан за Србију и њену привреду, и да ојачава поверење између две земље.

Евроазијска економска унија је основана 1. јануара 2015. године на идеју руског председника Владимира Путина.

Бруто друштвени производ у ЕЕУ је 1,9 трилиона долара, односно 3,2 одсто светског БДП-а, док је незапосленост 5,4 процента.

Што се тиче политичких односа, за разлику од Европске уније, свака чланица води своју спољну политику, које су некад у раскораку – пре свега у односу према Бриселу и Пекингу.

Број коментара 13

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње