Николић: Мислим да смо Кини отворили врата Европе

Председник Републике Србије Томислав Николић завршио је званичну посету Народној Републици Кини сусретима са председником Владе Кине Ли Кећангом и председником Свекинеског народног конгреса Џанг Деђенгом.

Сумирајући посету, председник Николић је рекао да је она протекла у знаку великог пријатељства које Кина гаји према Србији.

Николић је истакао да Србију и Кину у будућности очекује још много заједничких подухвата, у којима ће компаније из две земље моћи да пронађу обострани интерес.

Током посете, додаје Николић, сумирани су досадашњи резултати и изношени пројекти "које смо детаљно прегледали" у чему је, каже, имао потпуну подршку председника Си Ђинпинга.

"Он је изнео благонаклон став да ће охрабрити кинеске фирме које желе да инвестирају у Србији", каже Николић.

Си Ђинпинг је одлично обавештен и знао је понешто о сваком пројекту, каже Николић.

"Тај став, то своје расположење, он је пренео и на председника владе Ли Кећанга, са којим су данас разговори били изузетно озбиљни и који је тај извршни део задужен за сарадњу са великим компанијма", напомиње председник.

Николић каже да је имао много састанака са представницима компанија које су инвестирале или намеравају да инвестирају у Србији и оцењује да су сви ти састанци били изузетно успешни.

"Мислим да смо ми отворили врата Европе Кини", рекао је Николић.

Србија у сарадњи са Кином креће у потпуно нови циклус који није више само опоравак већ и развој, изјавио је Николић.

Било је речи, каже, о свему, укључујући РТБ "Бор", инвестиције Града Београда, "Петрохемији"...

"Моје највеће инсистирање је било на једној директној (авио) линији ка Београду, која би ишла или из Шангаја или из Пекинга. Постоје две фирме које су заинтересоване", рекао је Николић.

Очекује, рекао је, да ће у најскорије време Кина и Србија заједно наступати на европском тржишту.

"Од доласка председника Владе Србије, а о томе смо се договорили председник Си Ђинпинг и ја, много тога ће бити јасније. Кина и Србија ће чврсто заједно наступати на европском тржишту", рекао је Николић.

Како је оценио, то ће грађанима донети олакшање, а влади да може много мирније да води економску политику и да размишља и о неким другим проблемима, а не само о незапослености, минималним зарадама и синдикалним правима.

Коментаришући то што је постао почасни грађанин Пекинга, Николић је напоменуо да Кина нема одликовање за стране држављане, а да је он први пут у историји Пекинга као страни председник постао почасни грађанин у присуству председника Кине као сведока.

Закључио је да са Кином треба упорно радити и да се од те земље много тога може научити, нарочито у области технологије.

Председник Владе Народне Републике Кине Ли Кећанг рекао је да Кина посматра Србију као искреног пријатеља који је препознао потенцијале заједничке сарадње и сада игра активну улогу у Иницијативи "16 плус 1".

То широм отвара врата за покретање нових заједничких пројеката и значајном унапређењу практичне сарадње, рекао је премијер Народне Републике Кине.

Успостављање форума "16 плус 1" иницирала је НР Кина у циљу интензивирања и проширења сарадње са 11 земаља чланица Европске уније и пет балканских земаља у области инвестиција, транспорта, финансија, науке, образовања и културе.

Двојица званичника такође су се сложила да убрзају и напредак свог свеобухватног стратешког партнерства.

Николић се састао и са председником Свекинеског народног конгреса Џанг Деђенгом.

Деђенг је истакао је да су пријатељски односи које Кина одржава са Србијом узор за све земље на свету.

Због тога, како додаје, Кина придаје велики значај продубљивању односа са нашом земљом и реализацији свега онога што је договорено.

Председник Николић се претходно састао са привредницима кинеске компаније "Поли група" и са представницима бројних кинеских медија који су ових дана извештавали о посети српске делегације.

Током састанка са делегацијом компаније "Поли група", разговарано је о бројним пројектима из области енергетике, инфраструктуре и наменске индустрије, за које је "Поли група" изразила значајно интересовање, наводи се у саопштењу прес-службе председника Републике.

Као резултат разговора очекује се да ће већ у наредним месецима почети реализација првих пројеката.

Кинески новинари показали су огромно интересовање за посету српског председника, па је Николић организовао пријем за водеће кинеске медије, током којег су њихови представници били у могућности да му постављају питања, наводи се у саопштењу.

Новинаре су највише занимали ставови у вези са иницијативом "Један појас – један пут" и позицијом Србије у реализацији тог пројекта, као и развој будућих односа две земље.

У разговору дужем од два и по сата учествовале су бројне редакције, попут Кинеске централне телевизије (CCTV), Телевизије Феникс, Кинеског међународног радија (CRI) и многих других, пише у саопштењу.

Николић се јуче састао са председником Кине Си Ђинпингом.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом