уторак, 05.07.2016, 08:00 -> 14:29
Извор: РТС
Селаковић: Отварање поглавља 23 и 24 доноси нам извеснију будућност
Министар правде Никола Селаковић рекао је за РТС да отварање поглавља 23 и 24 доноси Србији много рада, напора, труда и послова, а с друге стране много извеснију будућност, прилику да развијамо своју земљу, смањујемо јавни дуг и дефицит.
Гостујући у Дневнику РТС-а министар Никола Селаковић je рекао да је очигледно да је личност председника Владе Александра Вучића, његов одлазак у Париз и разговор са најважнијим челницима ЕУ дао одређени допринос да Велика Британија и Хрватска донесу одлуку да подигну рампу за поглавља 23 и 24.
"Оно што је важно је да нам отварање поглавља 23 и 24 доноси много рада, напора, труда и послова у којима ће се често дешавати ове ситуације, а с друге стране то нам доноси много извеснију будућност, прилику да развијамо своју земљу, смањујемо јавни дуг и дефицит", истиче Селаковић.
Према његовим речима, поглавље 23 је натеже поглавље и то значи да се Србија суочава са тешким изазовима. Објашњава да је то политичко поглавље, а да је поглавље 24 више техничко.
"Земље које пролазе кроз слична искуства, нарочито оне које преговарају по новим мерилима, као што је Црна Гора, кажу – припремите се за жесток рад", рекао је Селаковић.
Та поглавља се сада отварају а последња затварају и уколико дође до застоја у том поглављу, може се зауставити свако друго поглавље, рекао је Селаковић и додао да су то она кључна мерила и стандарди који нас воде ка европском животном стандарду и систему вредности који ЕУ представља.
Селаковић каже да ће Србија, због уласка у ЕУ, морати да се суочи са променом Устава.
"Видећемо каква ће бити динамика, сама чињеница да негде морате уставни оквир да уподобљавате, што ЕУ захтева, говори довољно да је то компликовано и тешко поглавље јер ниједној држави није лак посао мењати Устав", каже Селаковић.
Говорећи о хрватским захтевима, Селаковић је цитирао председника Владе да Србија остаје при ставу при којем смо ушли у читав процес око отварања поглавља.
"Како су прихватиле наш акциони план све државе чланице, укључујући и Хрватску, без било каквих додатних захтева са стране, то тако и остаје. Наравно, постоји унутарполитичка сцена Хрватске – често њихови званичници знају да дају изјаве које су за унутрашњу употребу", рекао је Селаковић.
Министар правде каже да ће бити испуњени они услови који су стављени у акциони план и да српски закон остаје исти какав јесте.
Селаковић је рекао да је поносан што је у Паризу премијер Вучић пред кључним људима ЕУ говорио о тешким проблемима – судбина Срба у Крајини, заштита њихових интереса и да је тим показао колико није једноставно – али је честито бити на челу Владе Србије.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар