понедељак, 08.06.2020, 11:55 -> 11:54
Извор: РТС
Аутор: Марко Љубомировић, @LjubomirovicM
Nastavak NBA sezone neće biti diznijevska bajka, ali daj šta daš!
Biće teško. Biće teško za sve. Ali, tako je to ako želite da budete šampion. Ili što treneri često vole da istaknu kada se nađu u nekoj ne baš prijatnoj situaciji – šampioni rade teške stvari. Tako će ekipa koja ove godine bude došla do šampionskog prstena morati to da uradi u "mehuru" Diznijevog sveta u Orlandu, bez svedoka na tribinama i u značajno izmenjenom formatu takmičenja. Ko u svemu tome učestvuje, ko dobija, a ko gubi?
Istina, ova NBA sezona je kao nijedna pre.
Nikada se ranije u bogatoj istoriji američke košarke nije dogodilo da se sezona bude prekinuta, i to na ovako dug vremenski period.
Bilo je "lokauta", odnosno kašnjenja i skraćivanja sezona usled nemogućnosti da se liga i igrači dogovore oko novca, i to četiri puta istoriji (’95, ’96, 98/99 i 2011), ali nikada do sada nije bilo uticaja "treće strane", sa kojom se ne može pregovarati jer je prosto nevidljiva, a postoji – kao što je to slučaj sa koronavirusom.
Koliko je sve ovo neobično pokazuje podatak da će između poslednje utakmice pre prekida (11. marta) i prve utakmice u nastavku (31. jul) proći 142 dana, a to je više nego što su trajale pauze između dve sezone u poslednje tri godine – 127, 130 i 131 dan!
Tako su praktično igrači bili primorani na međusezonsku pauzu usred sezone, pa će pored fizičkog stanja igrača bitnu, možda i bitniju ulogu imati mentalno i psihičko stanje, s obzirom na to da nije bilo normalnog treninga i aktivnosti, ali i zatvorenosti u manjim ili većim prostorima, kojima su igrači bili izloženi u prethodnom periodu.
Kvalitet košarke će bez dileme biti daleko od onog na koji smo navikli u plej-ofu, ali u datim okolnostima ne treba mnogo ni zakerati.
Ko (ne)će igrati
U nastavku sezone, koja je prekinuta 11. marta, učestvovaće 22 tima, a ne svih 30, kako bi to bilo u normalnim okolnostima.
Put Orlanda neće krenuti Golden stejt, Klivlend, Minesota, Detroit, Njujork, Čikago, Atlanta i Šarlot.
Razlog je taj što spomenute ekipe nemaju ni teoretske šanse da zaigraju u plej-ofu, te bi bilo suludo vraćati ih na teren i njihove igrače izlagati nepotrebnom riziku, kako od zaraze koronavirusom, tako i od povreda koje su možda i veća briga svih aktera.
Među 22 franšize koje će se pojaviti u "Diznijevom svetu" je 13 ekipa sa Zapada i 9 sa Istoka.
ISTOK: Milvoki baks, Toronto reptors, Boston seltiks, Majami hit, Indijana pejsers , Filadelfija seventisiksers, Bruklin nets, Orlando medžik i Vašington vizards.
ZAPAD: Los Anđeles lejkers, Los Anđeles klipers, Denver nagets, Juta džez, Oklahoma Siti tander, Hjuston rokets, Dalas meveriks, Memfis grizlis, Portland trejlblejzers, Nju Orleans pelikans, Sakramento kings, San Antonio spars i Finiks sans.
Hibridni format
Vanredne okolnosti zahtevaju i vanredne mere.
Time se su se vodili NBA komesar Adam Silver i njegovi saradnici, te su nakon gotovo tromesečnog vaganja, osluškivanja i promišljanja pred "guvernerima" i vlasnicima timova, izašli sa konačnim predlogom, koji je na kraju i izglasan, a potom i potvrđen od Unije igrača.
Biće ovo istorijski gledano prva velika takmičarski bitna promena od 2011. godine, kada je odlučeno da se i prva runda plej-ofa igra do četiri, a ne do tri pobede kao do tada. Poslednja velika promena u formatu izvršena je davne 1984, kada je plej-of proširen sa 12 na i danas aktuelnih 16.
A kako će sve to u Orlandu zapravo izgledati?
Ukratko, 22 tima će prvo odigrati po osam utakmica regularne sezone na jednom mestu bez publike, a onda sezonu završiti po klasičnom plej-of sistemu sa 16 ekipa i igranje svake runde do četiri pobede, sa jednom bitnom razlikom u postojanju opcije "plej-ina", ukoliko deveta ekipa bude zaostajala za osmom nakon završetka regularne sezone manje od četiri pobede.
Na prvi pogled i prvo čitanje sistem može izgledati komplikovano, s obzirom na to da se uvodi mogućnost "plej-ina", koji zapravo predstavlja dodatnu šansu za ekipu koja bude prva ispod crte, odnosno na devetom mestu. Sličan koncept postoji u bejzbol ligi (MLB) i radi, a može se čuti da i sama NBA liga razmatra da ovu iznuđenu sistemsku promenu zadrži i u redovnim okolnostima.
A kako "plej-in" zapravo izgleda u praksi? Uzećemo primer sa Zapada kako bismo to objasnili...
Memfis je trenutno osmi sa skorom 32-33, dok je Portland deveti sa 29-37. Nakon osam utakmica regularne sezone, koje će se logično igrati samo između 22 prisutna tima (preostale utakmice regularne sezone protiv ekipa koje ne dolaze u Orlando su "izbrisane" iz rasporeda), gledaće se tabela.
Ukoliko, npr. Memfis bude imao skor 36-37 a Portland završi sezonu sa 31-43, u plej-of će ići Memfis jer ima više od četiri pobede prednosti.
Međutim, ukoliko se pak desi da, takođe primera radi, Memfis završi sa 36-37, a Portland bude na 34-40, on će se "kvalifikovati" za plej-in utakmicu ili utakmice sa Memfisom, jer je razlika manja od četiri pobede.
E, tu onda postoji "caka". Ako bi Memfis dobio prvu utakmicu, on bi išao u plej-of. Ali, ako Portland dobije prvu utakmicu, sutradan bi se igrala nova i ključna, iz koje bi pobednik išao u doigravanje.
Ili jednostavnije rečeno – osmom Memfisu za prolazak u plej-inu treba jedna, a devetoplasiranom Portlandu dve pobede.
Nakon što bude odlučeno kojih 16 ekipa će u plej-of (Lejkersi, Milvoki, Toronto i Boston su već obezbedili mesto), on će se igrati po tradicionalnom sistemu na četiri dobijene utakmice.
Bilo je ideja da se bolje plasiranim ekipa pruže nekakve dodatne pogodnosti (posed lopte na početku svakog kvartala, jedan igrač sa sedam ličnih grešaka, ekstra čelendž za trenera, instalacija domaćeg parketa, kao i pravo prečeg izbora hotela u kompleksu) i da se one tako nagrade i imaju kakvu-takvu prednost nad rivalima, s obzirom na to da je prednost domaćeg terena u ovakvom formatu "izbrisana", ali takvi predlozi nisu prihvaćeni.
Povrede volje i oporavak od povreda
Iako je bilo nadanja da bi ovaj prekid sezone mogao da znači i povratak Kevina Durenta na parket i automatsko povećanje šansi Bruklina u plej-ofu, to se neće desiti, jer je Kej-Di poručio da se prema ranijim najavama neće vraćati u sezoni 2019/20.
Ubrzo mu se u takvom rezonovanju i odluci pridružio i Kajri Irving, te se "mrežice" teško mogu nadati nečem većem u doigravanju.
Međutim, iz ove situacije neki klubovi mogu izaći i drastično jači, a tu se pre svega misli na Vašington i Portland.
"Čarobnjacima" iz američke prestonice mogao bi da u borbi za plej-in i plej-of pomogne i sjajni plejmejker Džon Vol, dok bi Portland mogao da bude drastično jači pod košem, jer se očekuje poptuni oporavak Jusufa Nurkića i Zeka Kolinsa.
Torontu se vraća Mark Gasol, Filadelfiji odmorni i oporavljeni Embid i Simons, dok je Juta recimo ostala bez svog najboljeg šutera Bojana Bogdanovića, koji sezonu završio u aprilu zbog operacije.
MVP titula Janisu ili Lebronu, Morant izvesno najbolji novajlija
Janis Adetokumbo i Lebron Džejms favoriti za nagradu MVP-a, odnosno najkorisnijeg igrača sezone.
Pošto se nagrada dodeljuje samo za period do plej-ofa, čini se da je "Grik Frik" nešto bliži nagradi od "Kralja", s obzirom na to da ima prednost u vidu statističkih podataka, njegov tim ima najbolji skor u ligi, a Lebronu je za nadoknađivanje ostalo svega osam mečeva, što je, čini se, nedovoljno da bi se napravio neki veliki preokret.
Još izraženija je prednost borbi za rukija godine koju ima Dža Morant iz Memfisa, u odnosu na prvog pika poslednjeg drafta Zajona Vilijamsona iz Nju Orleansa, koji je propustio veći deo sezone i pred kojim je praktično nemoguća misija da se promeni doživljaj da je Morant najbolji novajlija.
Janisu se smeši i nagrada za najboljeg defanzivca, Bem Adebajo iz Majamija i Brendon Ingram iz Nju Orleansa će u Orlandu odlučiti ko će na kraju prigrabiti priznanje za igrača koji je najviše napredovao, dok će najbolji šesti igrač verovatno biti Montrez Herel iz Klipersa, iako se toj nagradi nadaju i njegov klupski kolega Lu Vilijms i Denis Šruder iz Oklahome, a svi gorenavedeni putovaće na Floridu sa svojim timovima.
Dobitnici, gubitnici i favoriti u ovakvom nastavku
Iako se u novonastaloj, vanrednoj situaciji za NBA ligu i prekidu njene sezone može izvući nešto pozitivno, to su pozitivni efekti koji će se dogoditi kada se ona poslednjeg dana jula i nastavi.
Benefite će imati sami vlasnici klubova i sama upravljačka struktura, ali i TV stanice koje imaju prava i prenose mečeve, s obzirom na to da će biti u mogućnosti da prihoduju nekakva sredstava na bazi TV prenosa i vrate bar deo od uloženih milajardi (2.7 milijardi vrede TV prava za NBA jednu sezonu!).
Na dobitku će biti i navijači, koji će putem televizijskih ekrana moći da gledaju utakmice celog dana (planira se da prva počinje u podne, a poslednja kasno uveče), a da pritom nemaju nikakav direktan rizik od zaraze.
NBA superzvezde moći će da prihoduju daleko veće svote novca koje im sleduju, a koje će dobiti samo sezonu završe na terenu.
I taj segment značiće Lebronu Džejmsu, ali će mu sasvim sigurno više značiti to što će imati priliku da se bori za svoj četvrti prsten u 35. godini, u sezoni u kojoj je bio izuzetan.
No, najočitiji primer "dobitka" vidljiv je kod šest timova (Portland, Sakramento, Nju Oreleans, San Antonio, Finiks i Vašington), koji su kroz poziv i plej-in dobili novi, bolji život za nadu o plasmanu u plej-of. Dobitnici su, pre svega, šest timova koji su pozvani pored 16 prvoplasiranih.
Gubitnika i gubitaka u svemu je mnogo. Pre svega, misli se na timove, koji su ostali bez šansi da prihoduju kao u normalnim okolnostima.
Generalnim menadžerima je posao postao daleko komplikovaniji zbog kašnjenja draft lutrije, drafta, treninga sa potencijalnim kanidatima.
Gubitnikom se može smatrati i Milvoki, koji je jurišao ka sezoni od 70 pobeda, ali to im ove korona godine neće poći za rukom.
Međutim, oni se i dalje ubrajaju među najveće favorite za NBA prsten, uz Lejkerse, Kliperse, Denver, Hjuston i Oklahomu sa Zapada, odnosno Toronto, Boston i Majami sa Istoka.
I za kraj, ali ne i najmanje bitno moramo upozoriti (!): kvalitet košarke će bez dileme biti daleko od onog na koji smo navikli u plej-ofu, ali u datim okolnostima ne treba mnogo ni zakerati, već se treba voditi onom narodnom – daj šta daš!
Коментари