Читај ми!

Miroslav Ćiro Blažević, trener svih trenera

Legendarni jugoslovenski fudbalski trener Miroslav Ćiro Blažević preminuo je u 88. godini.

Miroslav Ćiro Blažević bio je već duže vreme bolestan, teško se kretao i govorio, ali ga prepoznatljiv vedar duh i optimizam nisu napuštali ni u dubokoj starosti. 

Bio je svestan i sam isticao da je kraj blizu, a preminuo je dva dana pre svog 88. rođendana.

Sredinom decembra prošle godine lično je primio nagradu za doprinos razvoju sportske kulture i društvene tolerancije "Vladimir Beara", koju mu je dodelilo Sportsko rekreativno društvo Srba u Hrvatskoj.

"Znate da sam primio pregršt nagrada u životu, ali ova mi je najdraža. Uvijek sam kroz život mirio ljude, a mi smo svi s ovog podneblja dobar narod, samo katkad imamo budale koje nas vode. Bojim se da je ovo zadnja nagrada koju ću dobiti u životu. Bojim se da je ovo i moj zadnji govor koji ću održati pred ovako eminentnim skupom, moj kraj se bliži", kroz suze je tada rekao Blažević na ceremoniji dodele priznanja.

Počeci u Švajcarskoj, slavni dani u Zagrebu

Miroslav Blažević rođen je 10. februara 1935. u Travniku, tada u Kraljevini Jugoslaviji. Nakon kratke igračke karijere, tokom koje je od rodnog grada, preko zagrebačke Lokomotive, Sarajeva i Rijeke stigao do švajcarskog Siona, već u 33. godini života počeo je da se bavi trenerskim poslom.

Karijeru pored terena počeo je 1968. godine u Švajcarskoj. Prvi klub koji je trenirao bio je Veve. Sa Sionom, za koji je nekoliko godina ranije igrao, osvojio je Kup Švajcarske 1974. godine, da bi potom preuzeo Lozanu, a onda privremeno i reprezentaciju Švajcarske.

Blažević se vratio u Jugoslaviju 1979, gde je prvo vodio Rijeku. Pošto je u prvenstvu zauzeo solidno 10. mesto, a u Kupu pobednika kupova stigao do četvrtfinala i duela sa Juventusom, ubrzo je prešao u zagrebački Dinamo, sa kojim je 1982. osvojio titulu šampiona posle 24 godine čekanja, a naredne sezone i Kup Jugoslavije.

Posle uspešne epizode u domovini, ponovo je radio u Švajcarsku i sa Grashoperom osvojio državno prvenstvo 1984. godine.

Usledio je još jedan povratak u Jugoslaviju, tokom kojeg je Blažević sa ekipom Prištine izborio plasman u Prvu ligu, posle čega je iste godine po drugi put postao trener Dinama, iz kojeg je 1988. otišao u francuski Nant.

Nakon Francuske, Ćiro je trenirao i solunski Paok, ali se nije zadržao dugo jer su ga ambicije opet vukle prema Hrvatskoj. Po treći put seda na klupu Dinama i 1993. osvaja Prvenstvo Hrvatske, a 1994 Kup.

Treće mesto na Mundijalu u Francuskoj

Nakon novog uspeha u Dinamu, Blažević preuzima reprezentaciju Hrvatske, sa kojom je na Evropskom prvenstvu 1996. u Engleskoj stigao do četvrtfinala, gde je bolja bila Nemačka, da bi dve godine kasnije na Mundijalu u Francuskoj Hrvatska sa Ćirom na klupi i Bobanom, Šukerom, Bilićem i Prosinečkim na terenu, zauzela treće mesto.

"Vatreni" potom nisu uspeli da se kvalifikuju za Evropsko prvenstvo 2000, pošto su završili na trećoj poziciji u grupi iza Jugoslavije i Irske, loše su počele i kvalifikacije za Svetsko prvenstvo 2002. u Japanu i Južnoj Koreji, pa je Blažević podneo ostavku.

Do kraja trenerske karijere, koju je završio početkom 2015. u Zadru, vodio je veliki broj klubova, među kojima su ponovo Dinamo (sa kojim 2003. osvaja hrvatsko prvenstvo), Osijek, Varteks, Hajduk, Zagreb, Sloboda iz Tuzle, Mura...

Oprobao se nakratko i u Kini, Iranu i još jednom u Švajcarskoj, a kao selektor je vodio reprezentacije Irana i Bosne i Hercegovine, sa kojom je u baražu za Svetsko prvenstvo 2010. poražen od Portugalije sa 1:0 u oba meča, nakon odličnih partija "zmajeva" u kvalifikacionoj grupi.

Nakon kraja karijere, Blažević je bio čest i uvek rado viđen gost mnogih medija, komentator i fudbalski analitičar, poznat po uvek britkom jeziku i prepoznatljivom humoru koji nije poznavao političku korektnost.

Politikom se povremeno i bavio - 2005. godine kandidovao se za predsednika Republike Hrvatske kao nezavisni kandidat. Dobio je 0,8 odsto glasova, pa je eliminisan u prvom izbornom krugu. Aktivirao se i 2016. na parlamentarnim izborima kao nosilac liste Milana Bandića za izbornu jedinicu u dijaspori, ali je dobio svega 259 glasova.

Čuveni nadimak Ćiro je navodno dobio nakon što je kao dete gledao pozorišnu predstavu u kojoj se pojavila lutka Ćiro, zbog koje su ga prijatelji prozvala istim imenom zbog slične govorne mane kakvom se služio trbuhozborac.

Kasnije tokom bogate karijere zaradio je i drugi nadimak - trener svih trenera.

четвртак, 26. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње