Читај ми!

Počinje drugi krug Evrolige – "svaka utakmica je važna" više nije samo floskula

Večerašnjim utakmicama počinje drugi krug takmičenja u Evroligi, a posle 17 odigranih kola elitno evropsko takmičenje izjednačenije je i uzbudljivije nego ikada pre. Gužva je na vrhu tabele, a i na sredini, gde će se za plasman u četvrtfinale ravnopravno boriti i predstavnici Srbije – Crvena zvezda i Partizan.

Почиње други круг Евролиге – "свака утакмица је важна" више није само флоскула Почиње други круг Евролиге – "свака утакмица је важна" више није само флоскула

Posle 17 odigranih kola, a pred početak drugog kruga takmičenja, Evroliga je izjednačenija i uzbudljivija nego ikada pre. Gužva je na vrhu tabele, a i na sredini, gde će borba za plasman u četvrtfinale biti potpuno u skladu sa floskulom kojom se elitno evropsko takmičenje predstavlja na društvenim mrežama – "svaka utakmica je važna".

Mada, pitanje je i šta je vrh, a šta sredina i gde počinje jedno, a završava se drugo, pošto prvih pet ekipa ima isti omer trijumfa i poraza (11-6), a prvoplasirani Olimpijakos i 12. Virtus dele samo tri pobede.

Fenjeraš Alba, koja u prva tri kola nije znala za poraz, a onda je u narednih 12 izgubila, da bi u poslednja dva ponovo vezala dva slavlja, ima "samo" šest trijumfa manje od Olimpijakosa, trenutno lidera zahvaljujući najboljoj koš-razlici, što nije broj koji garantuje da nakon preostalih 17 mečeva grčki i nemački tim neće zameniti pozicije.

Prvi deo sezone obeležila je upravo promenljiva i nestabilna forma mnogih timova, koja je rezultirala velikim serijama pobeda i poraza, što se dosta odrazilo na česte i krupne promene poretka na tabeli.

Sezonu je najbolje otvorio Fenerbahče, koji je dugo držao prvo mesto, ali je onda ekipa Dimitrisa Itudisa na skor 10-2 nadovezala niz od pet poraza, koji zasad nije prekinut.

Kao i obično, Efes je, lišen pomoći povređenog Šejna Larkina, počeo sezonu bez mnogo entuzijazma. Kuburili su pri dnu tabele, imali u jednom trenutku skor 2-5, pre nego što su se konsolidovali, počeli da pobeđuju i ušunjali se među prvih osam.

Olimpijakos, Real Madrid i Barselona jesu bili najkonstantniji, mada su i tri velikana priuštila sebi neke neočekivane poraze (ako takvih u Evroligi još ima), zbog kojih nisu uspeli da se osame na vrhu.

Pirejci su na svom terenu izgubili od Monaka, Valensije i Crvene zvezde, Real je u Madridu poražen od Virtusa i Monaka, a izgubili su i od Žalgirisa u Litvaniji, dok Barsu peku porazi od Žalgirisa, Asvela, Valensije i Virtusa.

Pomalo neočekivano, ali potpuno zasluženo, među lidere su se ugurali Baskonija i Monako, a iznad očekivanja je i prolazno vreme Žalgirisa, koji ne posustaje u namerama da se dokopa jednog od prvih osam mesta.

Najveće razočaranje, ne prvi put, jeste Olimpija iz Milana, trenutno 15. na tabeli, sa iskusnim Mesinom na klupi i timom koji je sklopljen i plaćen za mnogo veće domete.

Predstavnici Srbije i regionalne košarke – Crvena zvezda i Partizan zajedno su u Evroligi prvi put posle sezone 2013/14, a oba tima su na polovini regularnog dela sezone među takmacima koji legitimno mogu da se nadaju plasmanu u četvrtfinale.

Duško Ivanović preporodio Zvezdu

Partizan je na skoru 8-9, dok Crvena zvezda ima pobedu više, taman onu jednu izvojevanu u istorijskom prvom evroligaškom večitom derbiju, koji je odigran u Štark areni 8. decembra.

Zvezda je neslavno počela sezonu – bila je poslednjeplasirani tim sa jednom pobedom i šest poraza, ali sve se promenilo kada je Vladimira Jovanovića na klupi zamenio iskusni crnogorski stručnjak Duško Ivanović.

Nekadašnji as Jugoplastike u timu je složio sve crveno-bele kockice i pojedinim igračima potpuno vratio poljuljano samopouzdanje.

Pod Ivanovićevom komandom, ali i pojačana odličnim argentinskim plejmejkerom Lukom Vildosom, koji je mesec dana pre svog nekadašnjeg trenera u Baskoniji stigao među crveno-bele, Zvezda je vezala šest pobeda i priključila se borbi za plasman u narednu fazu takmičenja.

Strašan niz Ivanovićevog tima prekinula je Olimpija u Beogradu, a posle neizvesne završnice i produžetka izvukla se i srećna Barselona.

Između dva poraza u Hali "Aleksandar Nikolić", crveno-beli su savladali Olimpijakos u Pireju, a slavili su i u prethodnom kolu protiv Valensije u Španiji.

Sa skorom 9-8, Zvezda trenutno deli osmo mesto sa još tri ekipe, a drugi krug takmičenja otvara večeras u "Pioniru" protiv Real Madrida.

Najveći problem crveno-belima trenutno prave povrede, pošto su van stroja Hasana Martin, Nikola Ivanović i Luka Vildoza, ali i Fakundo Kampaco kojeg Zvezda ne može da registruje zbog zabrane koju joj je izrekla Evroliga.

Partizan gubi i pobeđuje u serijama

Partizan pred početak drugog dela Evrolige ima osam trijumfa i devet poraza, koliko i Virtus, i nalazi se na 11. poziciji, ali mesto koje vodi u četvrtfinale daleko je u ovom trenutku samo jednu pobedu.

Crno-beli su ove sezone izražen primer ekipe koja u Evroligi pobeđuje i gubi u serijama.

Počeli su veoma loše, ubedljivim porazom od Albe u Berlinu, a usledila su i dva bolna iskustva protiv Baskonije i Olimpije, kada su neoprezno ispuštene dve već viđene pobede.

U narednih pet kola, Partizan je slavio četiri puta, a onda je usledio strmoglav pad forme, propraćen velikim brojem povređenih igrača i užasnom igrom u fazi odbrane, koji je rezultirao sa pet uzastopnih poraza.

Izgubio je Partizan u istorijskom večitom derbiju pred svojim navijačima, priuštio je sebi neuspehe protiv Valensije i Asvela, ali kada je delovalo da tim Željka Obradovića posustaje i sve brže se približava dnu tabele, zabeležena su četiri kapitalna trijumfa.

Skinuli su crno-beli skalp prvaku Evrope Efesu u Areni, iznenadili su i posrnuli Fenerbahče u Istanbulu, posle čega je protiv Bajerna i Monaka u Beogradu bilo već mnogo lakše jer jedna od željenih pozicija ponovo nije daleko. 

Partizan ima za čim i da žali. Baskonija i Olimpija "pobegli su sa lopate" crno-belima, a epilog duela sa Albom, Asvelom i Valensijom mogao je biti drugačiji da su ti mečevi naišli u malo povoljnijem trenutku.

Drugi krug takmičenja Partizan počinje u Tel Avivu, gde će ga u sredu dočekati stari znanac Makabi. Veliki posao mogli bi da naprave crno-beli eventualnom pobedom nad jednim od direktnih konkurenata, a zgusnuta tabela nalaže da se vodi računa i o međusobnim susretima sa svim timovima.

Ne stoje crno-beli loše po tom pitanju i mnoge pobede mogle bi duplo da vrede, pošto su, kada se izuzmu četiri prvoplasirane, u prvom krugu pobedili pet od šest ekipa kojima trenutno gledaju u leđa, uz ubedljivu pobedu i nad Virtusom, koji u ovom trenutku ima identičan skor.

Na polovini regularnog dela sezone Partizan je statistički među vodećim ekipama u nekoliko kategorija – četvrti po broju postignutih poena po utakmici (84,5), peti po broju blokada (3,1), treći po broju ubačenih šuteva za dva poena (21,8) i prvi po broju pogođenih slobodnih bacanja (17,3).

Ne manje važno – Partizan je i najgledaniji tim u evropskoj eliti. Od početka sezone košarkaše Partizana na evropskoj sceni gledalo je 149.709 navijača, što kada je "svaka utakmica važna", može da pomogne.

субота, 26. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом