Raste verovatnoća održavanja Olimpijskih igara u Tokiju

Japanski mediji, nakon nekoliko meseci neizvesnosti, sada pišu o tome da je održavanje letnjih Olimpijskih igara naredne godine sve izvesnije. Interesantno, teniski turniri u Njujorku i Parizu, čini se, imaće važan psihološki i organizacioni uticaj na Olimpijadu 2021. u Tokiju.

Japanski mediji danas prenose i debatuju o izjavi predsedavajućeg Koordinacionog tima MOK-a za održavanje Olimpijskih igara u Tokiju Džona Koatsa francuskoj novinskoj agenciji AFP da će najveći svetski sportski događaj biti održan sledeće godine, bez obzira na to da li će kovid biti iskorenjen ili ne.

Koats je decidirano rekao da će Olimpijada u Tokiju početi 23. jula naredne godine i dodao da će ona biti događaj kojim se će biti pokoren kovid, odnosno, "svetlo na kraju tunela".
Ta izjava se ocenjuje kao jasan signal Međunarodnog olimpijskog komiteta (i japanskih organizatora) da sportisti treba da nastave svoje pripreme.

Promena atmosfere u zemlji domaćinu?

Kada su u pitanju epidemiološka situacija i održavanje olimpijskih igara, bitna su dva faktora: stanje u samoj državi domaćinu, budući da će najveći deo angažovanih radnika i volontera, kao i posetilaca borilišta biti iz Japana, i globalno stanje u svetu, jer će se sportisti iz celog sveta, a možda i nešto strane publike, sjatiti u Tokio.

Što se tiče situacije u Japanu, treba pomenuti da se u poslednjih mesec dana u toj zemlji, recimo, održavaju mečevi domaće bejzbol lige uz prisustvo do 5.000 gledalaca u stadionima koji mogu da prime između 50 i 60 hiljada ljudi.

U Zemlji izlazećeg Sunca do sada je zvanično registrovano nešto više od 72,000 zaraženih korona virusom, mada je taj broj verovatno mnogo viši budući da japanske vlasti po pravilu ne testiraju osobe koje nemaju simptome, pa čak ni puno onih koji imaju lakše simptome.

Tokom jula, kada je u zemlji počao da naglo raste broj zaraženih i obolelih, podrška za održavanje olimpijade 2021. je drastično opala - samo oko jedne četvrtine građana Tokija koji su učestvovali u istraživanjima javnog mnenja se zalagalo za tu opciju, dok su ostali bili za potpuno odustajanje od tog događaja ili njegovo dalje pomeranje.

Ovih dana, međutim, atmosfera u dalekoistočnoj carevini, čini se, polako počinje da se menja. Broj zaraženih je u padu, a japanski sportski komentatori i funkcioneri s velikom pažnjom prate održavanje teniskog grend slem turnira u Njujorku, kao prvog većeg međunarodnog sportskog događaja u korona dobu, i to u zemlji kojoj je epidemiološka situacija znatno lošija nego u Japanu.

Teniski turniri kao važna referenca

Oni smatraju da od američkih organizatora može puno da se nauči o proceduri i pravilima u vezi smeštaja i prevoza sportista, te o postupanju u slučaju da se otkriju zaraženi takmičari.
U Japanu se sve više čuje ideja da ako su još u vreme kada nije bilo vakcine mogli da budu održani veliki teniski turniri u Njujorku i Parizu (koji tek predstoji i koji će za razliku od SAD, biti održan uz prisustvo manjeg broja gledalaca), onda će, iako znatno veći i složeniji događaj, i olimpijske igre moći i morati da budu održane, jer će iduće godine već biti sprovedeno vakcinisanje, bar u izvesnoj meri.

U tom smislu, treba napomenuti da je japanska vlada već poručila 40 miliona doza vakcina koje se trenutno razvijaju, što bi trebalo da značajno doprinese unutrašnjoj epidemiološkoj bezbednosti uoči olimpijade.

Takođe, organizatori rade i na produžetku sponsorskih ugovora, odnosno, pronalasku novih sponzora, na ponovnoj rezervaciji desetina hotela za strane sportske funkcionere i medije, i rešavanju drugih finansijskih i logističkih problema.

Stoga se u ovom trenutku čini da postoji volja i odlučnost domaćina - japanske države, olimpijskog komiteta i grada Tokija - da se igre održe.

Ostaje da se vidi da kako će reagovati pojedinačna međunarodna sportska udrženja i olimpijski komiteti zemalja učesnica, odnosno, da li će biti zadovoljni pripremama svojih takmičara i dovoljno uvereni u njihovu zdravstvenu sigurnost tokom olimpijade.

 

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом