Вимблдон 2019. кроз бројеве – Новакови, Роџерови, Симонини рекорди...

Вимблдонски турнир завршен у недељу донео нам је бројне рекорде, занимљивости, новине... Отворено првенство Енглеске у тенису одржано је 133. пут, а пословично традиционални Енглези и њихови гости уживали су у две седмице врхунског тениса.

Полазимо, наравно, од најбољег. Новак Ђоковић у недељу је освојио пету титулу на вимблдонској трави савладавши у епском дуелу Роџера Федерера у пет сетова.

Новак се тако изједначио са Бјерном Боргом и Лоријем Доертијем на четвртом месту вечне листе освајача вимблдонског пехара. Испред су само Роџер Федерер са осам и Пит Сампрас и Вилијам Реншо са по седам титула.

Финални меч између Ђоковића и Федерера трајао је четири сата и 57 минута, чиме је постао најдужи финални дуел у историји Вимблдона. Такође, први пут у историји победника је одлучио тај-брејк петог сета, који се игра после 24. гема у одлучујућем делу меча.

Новак је трећи пут савладао истог ривала у финалу престижног турнира, истовремено је продужио низ тријумфа над Швајцарцем, којег је побеђивао у последњих пет међусобних дуела.

Најбољи тенисер света постао је први играч старији од 30 година који је одбранио титулу на Вимблдону, а ово му је четврти гренд слем трофеј освојен у четвртој деценији живота, чиме се изједначио са Федерером, Надалом и Родом Лејвером.

Новак је освојио и најдужи поен у историји Вимблдона, бар од кад се рачуна дужина поена 2005. године. Ђоковић и Баутиста-Агут су у једном поену полуфиналног дуела разменили ударце чак 45 пута.

Иако је изгубио финале, Роџер Федерер одиграо је сјајан турнир и показао да и са 37 година важи за једног од најбољих. Швајцарац је постао први играч у историји који је стигао до 100 победа на Вимблдону, али и први којем је пошло за руком да забележи 350 победа на гренд слем турнирима.

Симона Халеп први пут у каријери освојила је турнир у Вимблдону. Румунка је у финалу глатко савладала фаворизовану Американку Серену Вилијамс, у мечу у којем је направила само три неизнуђене грешке (једну форхендом, две бекхендом), што је рекорд у женским финалима.

Посебну пажњу у Лондону на себе је скренула млада Кори Гоф. Американка која је са 15 година у главни жреб дошла из квалификација, постала је најмлађа учесница лондонског турнира.

У прва три кола савладала је Венус Вилијамс, Магдалену Рибарикову и Полону Херцог, да би је у четвртом зауставила каснија победница Симона Халеп.

Још један тинејџер доспео је у жижу интересовања у Лондону. Канађанин Феликс Оже-Алијасим, рођен 8. августа 2000. године, постао је први "миленијалац" који је забележио победу на Вимблдону.

Маркос Багдатис изабрао је 14. наступ на теренима Ол Ингланд клаба за последњи у каријери. Кипранин, који је 2006. године играо полуфинале у Лондону, поражен је у другом колу од Италијана Матеа Беретинија.

Занимљива је прича и о новчићима који су се користили пред женско и мушко финале. Пут од чак 772 километра прешли су новчићи од Лондона до међународне свемирске станице и назад, да би се користили пред почетак финала у мушкој и женској конкуренцији.

Још један интересантан податак – финални меч мушких дублова, у којем су Хуан Себастијан Кабал и Роберт Фарах савладали Николу Маија и Едуара Роже-Васелана са 3:2, трајао је колико и мушко финале, четири сата и 57 минута.

Најдужи меч у конкуренцији дама одиграле су две Словакиње, Каролина Мухова савладала је Каролину Плишкову са 2:1 у сетовима, после три сата и 17 минута тениса.

Најбржи сервис на овогодишњем Вимблдону дело је Ника Кирјоса – 230 километара на сат, док је Серенин сервис био најбржи у конкуренцији дама, 198 километара на сат.

Највише ас удараца одсервирали су Сем Квери (122) и Серена Вилијамс (47), док су највише двоструких грешака направили Беноа Пер (32) и Дајана Јастремска (26).

Чак 782 челенџа затражили су тенисери и само 199 пута били у праву, док су тенисерке захтевале проверу 478 пута и добиле позитиван одговор у 108 случајева.

До следеће године и неких нових рекорда... 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 23. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње