Новак и Савет против АТП тура – смена која може да промени тенис

Прва недеља марта не доноси нам само турнир у Индијан Велсу, један од највећих мастерса на АТП туру, већ и потенцијално тектонске промене у мушком тенису. "Пети гренд слем", како се незванично назива такмичење у калифорнијској пустињи, могао би да буде прекретница када је у питању функционисање Тениске асоцијације професионалаца, али и расплет вишемесечних превирања међу играчима.

Током Индијан Велса биће позната судбина председника АТП Криса Кермода, који после два мандата чека изборе заказане за 2019. На чело мушког тениса доспео је пре пет година, наследивши Бреда Друета, који је преминуо.

У том периоду "бели спорт" је наставио да се шири и привлачи све већи број гледалаца и спонзора, али је додатно увећан јаз између оних најбољих и играча који не припадају самом врху – како у квалитативном, тако и у финансијском смислу.

Наградни фондови турнира, посебно гренд слемова, повећавали су се и огромне количине новца су "упумпаване" у тенис, али је њихова расподела остала проблематична. Најбољи тенисери нису морали да брину, док они слабији имају све више проблеме да напредују јер им припада изузетно мали део "колача".

На пример, Филип Крајиновић је тек после полуфинала Мастерса у Паризу 2017. имао довољно средстава да испланира читаву следећу сезону јер, осим трошкова путовања и смештаја, потребно је платити вишечлани тим тренера и физиотерапеута, што је луксуз који могу да приуште само они најбогатији.

И већ је добро позната реченица да се "од тениса озбиљно обогате топ 20 играчи, они који су међу 50 живе изнад просека, остали у топ 100 успевају нормално да се баве тим спортом, док сви испод стотог места преживљавају да би били тенисери".

Због свега тога је једна група играча са Новаком Ђоковићем на челу кренула у кампању за промене и равноправнију расподелу новца, што укључује и предлог смене Кермода са места председника. Ђоковић, осим што у тениском смислу предводи караван, налази се на челу и у организационом, као председник Савета играча. Током Аустралијан опена одржан је састанак "иза затворених врата" на којем је уз Србина стао Канађанин Васек Поспишил, чиме је добијена већина у Савету (5:4) за предлог, а онда и реализацију смене.

Много се писало о овој ситуацију током првог гренд слема, реакције су стизале са свих страна и било је јасно да ће почетком марта сав фокус бити усмерен ка изборима. Међутим, почетак читаве приче десио се 12 месеци раније, када су енглески таблоиди објавили информацију да је Новак "похлепан" и да жели повећање наградних фондова на турнирима. Нису били потпуно у праву.

"Ђоковић, који је током каријере освојио скоро 110 милиона долара и живи у Монаку, где се не плаћа порез, верује да играчи нису довољно плаћени у односу на друге велике спортске звезде", објавио је британски Дејли мејл почетком 2018.

Годину дана касније, вртлог приче окреће се око чињенице да су организатори Отвореног првенства Аустралије повећали новчане награде за 14 одсто у односу на прошлогодишње издање, као и око Кермода, о којем други играчи имају много позитивније мишљење.

"Промена Криса Кермода била би највећа грешка. Тенис никада није био у бољој позицији", рекао је Григор Димитров, чије мишљење деле Стан Вавринка и Ник Кирјос.

"Лично, волим Кермода", истакао је Аустралијанац и наставио: "Мислим да су промене које је направио са АТП шампионатом и сличним стварима добре – тенис иде у добром правцу. Труди се да ради добре ствари и лично мислим да је право решење."

Рафаел Надал је у прошлости био члан Савета и добро је упознат са радом овог тела, али није био задовољан што нико с њим није контактирао око овако важних тема. У више наврата је посредно критиковао Ђоковића и потпредседника Кевина Андерсона јер су га потпуно прескочили приликом расправа, додавши да није поборник промена и да би желео да 54-годишњи Британац добије нови мандат.

У намери да одговори свима, најбољи тенисер планете објаснио је да акценат није стављен на турнирске награде, већ на њихову расподелу, која не иде у корист слабије рангираних играча.

"Има неких људи, можда и неких медија, који, ето, налете на информацију да ја, као члан Савета, као и неки врхунски играчи, тражимо више новца за себе, што уопште није тачно. Морам да то појасним јер се ми залажемо за бољу дистрибуцију, праведну расподелу новца. Залажемо се да се више новца даје за учеснике уводних рунди такмичења, за оне који стигну до последњих кола квалификација. Ми желимо да се отворе нова радна места и повећа број играча који могу да живе од овог спорта. Покушавамо да повећамо број тенисера који могу да путују по свету, али не само да им буду плаћени трошкови, већ да могу да имају цео стручни штаб, а и да могу да пристојно живе од спорта којим се баве. Знам да се много пажње у медијима посвећује врхунским играчима, колико они зарађују од гренд слемова – велика је то сума, апсолутно. Прошле године је Ју-Ес опен саопштио да ће то бити још више, када је реч о победницима. Али мислим да је веома важно да се фокусирамо на учеснике уводних рунди, да некако проширимо то поље финансијске подршке", појаснио је Ђоковић приликом похода на седми трофеј у Аустралији.

У међувремену, Поспишил је послао писмо свим играчима од 51. до 100. места истакавши да су промене неопходне и да им је потребан човек који ће штитити њихове интересе. Момак који је тренутно 114. на свету посебно је истакао да играчи морају да имају увид у финансијско стање турнира, да оформе правне и маркетиншке тимове, односно да почну да се понашају "као прави бизнисмени, а не гомила уплашене деце".

"Тенис расте и веома је успешан, а реалност је да не можемо ништа да кажемо о нашој будућности. Немамо приступ информацијама о финансијама на турнирима. АТП је виртуелно гост на гренд слемовима који генеришу милионе долара профита, што је много више него што јавно објављују, а са друге стране ми добијемо мање од 10 одсто њиховог прихода. На пример, професионалци у НБА, НФЛ, НХЛ и МЛБ, које представљају њихове независне организације, добијају скоро 50 одсто прихода које остварује њихов спорт. Наш систем је покварен и тако је од почетка Опен ере. Представници АТП, турнира и ми се боримо и гребемо за сваки долар јер не наступамо као уједињено тело", стоји у Васековом писму које је наишло на снажне осуде најбољих тенисера, посебно Стана Вавринке.

Велику улогу у читавој причи, без обзира на то што није члан Савета, имаће Вавринкин сународник Роџер Федерер. Глас највеће звезде овог спорта сигурно ће бити "снажнији" од других, посебно када се узме у обзир колики утицај има код челних људи тениса. Из његових изјава не може се јасно одредити на чијој је страни, али се чини да би више волео да Кермод остане председник.

"Имали смо добрих пет-шест година под Крисовим вођством. То је очигледно веома важна улога. Морамо добро да размотримо одлуке, са Надалом сам разговарао током Аустралијан опена, Новака нисам видео, па ћу морати да попричам са Ендијем Маријем и њим. И ја морам да одлучим да ли желим да будем на било који начин укључен у причу, политички нисам јер нисам члан Савета, али ћу увек бити ту да саслушам. Морам да будем опрезан када је тајминг у питању, Новак је председник и мораћу то да учиним у правом тренутку. Мислим да је потребно да мој следећи разговор буде управо са њим", навео је други играч у историји који је освојио 100 титула.

Роџер ће бити један од оних који ће се питати и око годишњег распореда турнира јер је, заједно са легендарним Родом Лејвером и директором АО Крегом Тајлијем, оформио "приватно такмичење" под називом Лејвер куп. Тако смо добили још неколико занимљивих турнира (уз потврђени АТП куп), чиме се додатно искомпликовала ситуација са екипним такмичењима.

Захваљујући инвестиционој групи "Космос", чији је оснивач и председник фудбалер Барселоне Ђерар Пике, реформисан је Дејвис куп – једино признато екипно такмичење. Овакве промене наишле су на опречне ставове, па је сигурно да у почетку нећемо гледати окршаје најбољих у националним тимовима. Примера ради, Новак ће играти на АТП купу, постоји могућност да се придружи Федереру и Надалу у борби "Европе" и "Света", али извесно неће наступити у Дејвис купу.

И тако су месеци несугласица и превирања резултирали лошом атмосфером која прати ово питање. У почетку се чинило да је циљ борбе јасан – правилнија и поштенија расподела финансијских средстава. Како је "клупко" почело да се одмотава, постало је јасно да ће лични интереси кројити судбину једног од највећих спортова на свету.

Како ће убудуће изгледати мушки тенис, биће јасније већ за неколико дана.

Никола Ђукић (NikolaDjukic43)

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом