Читај ми!

Muzej budućnosti u Dubaiju zvanično otvorio svoja vrata

Muzej budućnosti koji će se stalno menjati i prilagođavati, ali i biti prostor za razvoj novih tehnologija, svečano je otvoren u Dubaiju u zgradi koju je vladar Ujedinjenih Arapskih Emirata nazvao „najlepšom zgradom na svetu“.

Zgrada Muzeja budućnosti koju je projektovao poznati arhitektonski studio iz Dubaija, „Kila dizajn“, nalazi se na istaknutoj lokaciji, nedaleko od najviše zgrade na svetu, „Burdž Kalife“, treba da bude „arhitektonska i kulturna ikona“ prestonice Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Šeik Muhamed bin Rašid Al Maktum, potpredsednik i premijer UAE i vladar Dubaija, zajedno sa prestolonaslednikom Dubaija i zamenikom premijera i ministra finansija, otvorio je ovaj kultni spomenik na raskošnoj ceremoniji tokom koje je svetlosnim efektima spoljašnja fasada Muzeja pretvorena u umetničko delo.

Karakteristična elipsasta forma građevine sa otvorom u sredini navela je vladara Dubaija da izjavi da je muzej „najlepša zgrada na svetu“.

Izgrađena za Fondaciju budućnost Dubaija, zgrada od sedam spratova sadrži kombinaciju prostora za izlaganje eksponata posvećenih budućnosti i radionica za testiranje i razvoj tehnologija u nastajanju.

„Muzej budućnosti je 'živi muzej', koji se stalno prilagođava i menja, jer samo njegovo okruženje pokreće stalne i iteraktivne promene njegovih sadržaja i pronalazaka“, rekao je Muhamed Al Gergavi, predsednik Fondacije za budućnost Dubaija.

Muzej ima višenamensku salu kapaciteta hiljdu mesta, salu za predavanja sa 345 mesta, kao i brojne laboratorijske prostore.

Na pet spratova galerijskog prostora nalaze se eksponati posvećeni istraživanju svemira, digitalnoj projekciji amazonske prašume i prototipovima budućih proizvoda.

Zgrada visoka 77 metara podržana je čeličnom konstrukcijom, specijalno konstruisanom u studiju „Hipold“, tako da u strukturi nema unutrašnjih stubova.

Obložena je nerđajućim čelikom sa prozorima u obliku citata vladara Emirata ispisanih arapskom kaligrafijom.

Tri rečenice ispisane na zgradi kažu:

„Možda nećemo živeti stotinama godina, ali proizvodi naše kreativnosti mogu ostaviti nasleđe dugo nakon što nas ne bude“;

„Budućnost pripada onima koji mogu da je zamisle, osmisle i izvedu. To nije nešto što čekate, već stvarate“;

„Inovacija nije intelektualni luksuz. To je tajna koja stoji iza napretka i obnove nacija i naroda“.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом