субота, 01.01.2022, 22:32 -> 22:34
Извор: РТС
Ponoćni običaji koji prizivaju sreću, blagostanje, ljubav – kako ih svet slavi
Nova godina je prvi put obeležena u drevnom Vavilonu pre oko četiri hiljade godina. Nastavilo se do danas različitim običajima koji imaju isti cilj: da prizovu sreću i blagostanje u nastupajućoj godini.
Španci u ponoć jedu po 12 zrna grožđa da bi bili srećni svih 12 meseci u godini. Grci jedu kolač u kojem je novčić, i ako se on nađe u trećoj kriški kolača, porodica se može nadati sreći cele godine. Britanci strepe ko će im prvi doći u goste – ako to bude muška osoba sa poklonima, imaće sreće.
Japanci doček Nove godine počinju u jutarnjim satima kada čišćenjem kuće simbolično teraju prašinu iz prošlosti i pripremaju dom za uspešnu novu godinu. Kinezi za Novu godinu iz domova sklanjaju sve noževe na 24 sata da se niko ne bi povredio, jer bi to sprečilo porodičnu sreću u predstojećoj godini.
U Brazilu je običaj da se u novogodišnjoj noći nosi bela odeća za sreću i mir. Nakon slavlja Brazilci odlaze na plažu gde preskaču sedam talasa i bacaju cveće u okean da bi osigurali sreću i novac.
Rusi za Novu godinu na papiru napišu želju, potom je spale i stave u čašu sa šampanjcem, koji moraju da popiju do 12. januara. Estonci za Novu godinu jedu sedam, devet ili 12 puta pošto to smatraju srećnim brojevima – što više jedu to će predstojeća godina za njih biti bogatija.
U Turskoj je tradicija da se, dok zvone ponoćna zvona, ispred ulaznih vrata posipa so što donosi mir porodici. Danci razbijaju tanjire na ulaznim vratima svojih komšija – što više razbijenih tanjira zateknete ispred svojih vrata, to više sreće u novoj godini.
U Italiji se smatra da će nošenje crvenog donjeg veša na Novu godinu doneti ljubav, napredak i sreću, u Boliviji nose žuti donji veš da bi bili srećni naredne godine, a u Argentini ružičasti kako bi bili srećni u ljubavi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар