недеља, 12.12.2021, 12:44 -> 12:59
Извор: РТС
Dinar proslavlja svoj rođendan – koja novčanica danas vredi šaku dukata, a koja ni pet para
Na današnji dan 1873. godine u Srbiji je uveden dinar kao novčana jedinica, čime je otklonjen monetarni haos i upotreba više od 40 vrsta tuđeg metalnog novca: dukata, forinti, talira.
Numizmatičar Željko Jelić otkrio je koja novčanica danas vredi šaku dukata, a koja ni pet para. Prva papirna novčanica od 100 dinara izdata u Srbiji vredi „šaku dukata“.
„Ta novčanica je vredna, jer je prva naša novčanica koja je izdata u papiru. Mnogo je vredela i prilikom njenog izdavanja, a i narod je imao poverenja u papir, pa je odmah tu novčanicu na šalteru banke menjao za zlato“, izjavio je Jelić, koji dodaje da se procenjuje da je sačuvano svega deset primeraka takvih novčanica.
Ta novčanica nedavno je prodata i na aukcija u Americi. „Jedan primerak je prodat za 16,5 hiljada dolara, ali to nije krajnja cena. Na tu cenu ide još provizija aukcione kuće, porez, tako da to izađe oko 20 hiljada dolara“, objašnjava Jelić.
Na pitanje kolika je vrednost novčanice bila u vreme izdavanja, Jelić kaže da je plata guvernera bila 100 dinara.
Objašnjava da je na današnji dan, 1873. donesen zakon o uvođenju srebrnog dinara, ali da je on faktički ušao u promet 1875. godine
„Kao rođendan današnjeg dinara uzima se 12. decembar“, dodaje.
Za novčanicu koja ne vredi „ni pet para“ navodi onu sa 11 nula, odnosno one koje su bile izdavane za vreme inflacije.
„Danas se ona može naći za 2 do 3 evra. Jako je jeftina, štampana je u velikom tiražu, više izgleda kao kuriozitet. Njena vrednost je zanemarljiva“, zaključuje numizmatičar Željko Jelić, koji već 20 godina sakuplja novčanice.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар