Читај ми!

Kapuera - borilačka veština sa elementima plesa, akrobatike i rituala

Nastala je u Brazilu, još u 16. veku, kao izraz nezadovoljstva među robovima. Danas se kapuera uči u mnogim delovima sveta, a sve je popularnija i kod nas.

Koja su pravila ove borilačke veštine, po čemu je drugačija i kako je savladati, ispričao je Marselo Santos, Brazilac koji godinama živi u Srbiji.

"Izgleda kao neobična igra ili ples, praćena muzikom i ritualima. Ono što je izdvaja od ostalih borilačkih veština je što ne postoji konačan broj pokreta, već se čitava igra zasniva na improvizaciji i veštini igrača", rekao je Marselo Santos, majstor kapuere.

Brzina pokreta zavisi od ritma melodije, pa mnogi smatraju da je upravo muzika srce kapuere.

"Ako birimbao svira polako onda tako ide i naša igra. Ako ide brzo onda idemo i mi igramo tako", istakao je Marselo Santos.

"Kapuera nema puno pravila. Više osetis energiju igre. Ima momenata kada je agresivnije, ima momenata kada je sporije. Kakva je energija, kako taj koji svira određuje", rekao je Simon Karić.

Ona vas privuše, ili ne, jednostavno je, kažu oni koji treniraju.

"Bio sam na jednom kampu u Venecueli, čuo sam zvuke neke neobične muzike. Pomislio sam šta je to. Pratio sam ritam i video kako ljudi treniraju kapueru. Bila je to magija. Rekao sam to je to", istakao je Dimas Alvarenga, ambasador Venecuele u Srbiji.

Jednom godišnje održava se svečana ceromonija na kojoj se dodeljuju pojasevi, a najuspesniji dobijaju zvanje majstora. Podjednako je privlačna i devojkama.

Robovima u Brazilu bilo je zabranjeno da se bave borilačkim veštinama, pa su prikriveno, uz elemente plesa, vežbali da se bore. Čak i nakon ukidanja robovlasništva, kapuera je bila zabranjena. Tek 1932. godine, osnovana je prva akademija.

субота, 19. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом