Читај ми!

Sabotaža na svemirskoj stanici? Rusi optužuju Amerikance, Nasa tvrdi: Apsurdno

Čelnica Nase za letove u svemir Keti Luders ustala je u odbranu astronauta posle tvrdnji „Roskosmosa“ da je američka članica posade Međunarodne svemirske stanice sabotirala ruski odeljak 2018. godine i izazvala curenje vazduha u orbitalnoj laboratoriji.

Luders je rekla novinarima da su lični napadi na astronautkinju Serenu Aunon-Čenselor neosnovani.

„Serena je izuzetno poštovana članica posade koja je služila svoju zemlju i doprinela važnim dostignućima za agenciju. Stojim uz nju, a optužbe smatram nekredibilnim“, navela je Ludersova.

Saopštenja Nasinog rukovodstva dolaze na koncu optužbi neimenovanog visokog zvaničnika „Roskosmosa“, koje je izneo u intervjuu za agenciju Tas.

Ruske optužbe

U njemu se tvrdi da je Serena Aunon-Čenselor 2018. godine doživela nervno rastrojstvo na stanici i da je onda, u nadi da će se vratiti na Zemlju ranije, oštetila rusku letelicu „sojuz“ koja je bila spojena sa stanicom.

Tekst je objavljen 12. avgusta i u njemu se odgovara na medijske kritike iz SAD posle skoro katastrofalnog spajanja modula „Nauka“ sa Međunarodnom svemirskom stanicom početkom meseca.

Novinar Tasa Mihail Kotov intervjuisao je anonimnog zvaničnika „Roskosmosa“, koji je imenovao Aunon-Čenselor kao potencijalnog sabotera „sojuza“ 2018. godine.

Osim toga, otkriveno je i njeno zdravstveno stanje u orbiti – informacije iz medicinskog kartona članova posade svemirske agencije obično ne otkrivaju i smatraju ih privatnim podacima.

Aunon-Čenselor je po povratku na Zemlju lečena zbog tromboze u karotidi – veni na vratu.

U intervjuu za Tas se navodi da je takvo zdravstveno stanje američke astronautkinje dovelo do nervnog sloma i želje da što pre napusti stanicu, pa je sabotirala letelicu u pokušaju da se vrati pre planiranog roka.

Curenje u „sojuzu“

Nasini kontrolori „Svemirskog centra Džonson“ primetili su 29. avgusta 2018. godine blagi pad pritiska na stanici. Narednog dana su obavestili posadu koja je pristala na stanicu u junu sa Aunon-Čenselor, astronautom Epe i ruskim kosmonautom Sergejem Prokopjevim i koja je pronašla malu rupu na „sojuzu".

Prokopjev, komandant „sojuza“, rešio je problem zakrpivši dvomilimetarsku rupu. Posada nije bila u opasnosti.

Ruski zvaničnici su odlučili da sprovedu istragu, a ubrzo zatim Dmitrij Rogozin, prvi čovek „Roskosmosa“, objavio je da je rupa u „sojuzu“ napravljena bušilicom.

Činjenicu da rupa nije bila pravilna, ruski stručnjaci objašnjavaju nestabilnošću ruke jer je napravljena u mikrogravitaciji, što znači da je krivac neko od posade, a ne ruski inženjeri tokom proizvodnje, sastavljanja i testiranja „sojuza“ pre lansiranja.

Nasin odgovor

Zvaničnici američke agencije kažu da su optužbe apsurdne i da znaju precizne lokacije svih astronauta pre nego što je krenulo curenje zahvaljujući sistemu nadzornih kamera u stanici. Video-materijal pokazao je da nijedan od američkih astronauta nije bio blizu ruskog segmenta gde je „sojuz“ pristao.

Rusi, međutim, ne veruju u to i misle da je neko od američke posade sabotirao „sojuz“.

U tekstu koji je objavio Tas se insistira da su Nasini nadzorni snimci stanice menjani i montirani, kao i da ruskim zvaničnicima nije omogućeno da ispitaju alat i da su astronauti odbili da se podvrgnu poligrafu.

Sa druge strane, u Nasi veruju da je najverovatniji uzrok rupe ljudska greška tokom sastavljanja i testiranja na Zemlji. Uoči lansiranja. „Roskosmos“ je istraživao i tu mogućnost, ali nikada nije otkrio rezultate istrage.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом