четвртак, 03.06.2021, 12:11 -> 19:03
Извор: РТС
Bicikl uvek i svuda, kao bezbedna aktivnost - Svetski dan bicikla
Dva veka je bicikl jeftino prevozno sredstvo koje ima velike prednosti kad je reč o zdravlju, održivom razvoju i zaštiti životne sredine. Prodavnice bicikala širom sveta beleže rast prodaje, naročito ovog i prošlog proleća, u vreme pandemije koronavirusa. Značaj biciklizma pre tri godine su prepoznale i Ujedinjene nacije, koje su današnji datum, 3. jun, proglasile Svetskim danom bicikla.
Ujedinjene nacije u Srbiji, Delegacija EU u Srbiji, ambasada Kraljevine Holandije i udruženje "Ulice za bicikliste" pozivaju sve da, povodom Međunarodnog dana bicikla, koriste bicikl kao prevozno sredstvo na putu do škole, posla, fakulteta.
Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, Fransoaz Žakob, stalna koordinatorka UN u Srbiji, istakla je da na posao dolazi biciklom svakog jutra.
"Vozim oko četiri do pet kilometara, u zavisnosti od vremena, idem kroz centar grada, preko Brankovog mosta. Ne moram da brinem o saobraćaju i parkiranju, osećam miris parka i prirode, vidim grad i ljude. Na posao stižem smirena, radim stresan posao. Dok se vozim kući posle posla veoma sam opuštena", rekla je Fransoaz Žakob.
Zoran Bukvić iz Udruženja "Ulice za bicikliste", ističe da je za bicikliste važan treći jun, koji se obeležava svake godine kao Svetski dan bicikla. Napominje da treba svi da promovišemo bicikl kao vid transporta, a ne kao vid rekreacije, što su UN prepoznale. Ideja je, da ne samo danas, nego što više nas, pokuša da koristi bicikl kao prevozno sredstvo, fizička aktivnost podiže raspoloženje i to je odličan lek protiv depresije.
„Postoje studije koje su rađene u Holandiji, zemlji u kojoj se bicikli dosta voze, a one su pokazale da su radnici koji na posao dolaze biciklom zadovoljniji, ređe idu na bolovanja i daju najbolje rezultate na poslu. Privreda vezana za biciklizam je u ogromnom poletu, Evropa je razvila Panevropski plan u kome se navodi da će sledećih deset godina oko 400.000 hiljada poslova nastati na osnovu ekonomije povezane sa biciklizmom", istakla je Fransoaz Žakob.
"U planu je izrada Nacionalne strategije razvoja biciklističkog sadržaja, u sklopu programa koji je Fransoaz pomenula, a to će finansirati EU. Po Srbiji će se izgraditi biciklističke staze i mreža biciklističkih ruta. U Srbiji se bicikli najviše voze u Vojvodini", rekao je Zoran Bukvić, iz Udruženja "Ulice za bicikle".
Napominje da treba da se izmeni zakon o bezbednosti saobraćaja, da se uvede obavezno rastojanje prilikom preticanja biciklista, metar u gradu, metar i po van grada.
"Napravili smo i priručnik Beograd na pedale, sa osnovnim savetima za vožnju. Po zakonu u Srbiji, a ni u većini zemalja EU, kaciga nije obavezna", rekao je Zoran Bukvić iz Udruženja "Ulice za bicikle".
Коментари