Читај ми!

Kako izgleda kada morske sirene obore Ginisov rekord

Odmaralište u kineskom letovalištu na ostrvu Hajnan upisalo se u Ginisovu knjigu rekorda zahvaljujući najvećoj podvodnoj predstavi „sirena“, u kojoj je nastupilo 100 profesionalnih ronilaca.

U laguni u kineskom odmaralištu „Atlantis Sanija“ na ostrvu Hajnan živi oko 86.000 morskih stvorenja. Ipak, zarad rekorda, ogromni akvarijum primio je i 100 sirena, koje su izvele posebnu koreografiju pod vodom. 

Obaranje rekorda deo je proslave povodom obeležavanja treće godišnjice hotela i odmarališta.

Sirene su ronioci u kostimima sa specifičnim repom koji ima omogućava elegantno kretanje kroz vodu.

„Početnici u ovakvoj vrsti ronjenja, obično nose bi-peraje, koje omogućava naizmenično kretanje obe noge, ali pravi kostim i rep sirene veže obe noge, tako da se ne mogu baš lako i slobodno kretati. Tada je potrebno kretati se uz pomoć trbušnih mišića i pokretima struka što zahteva naporne vežbe“, objašnjava Dada Li, predstavnica Svetskog ronilačkog udruženja PADA.

„Svet ispod površine okeana izgleda potpuno drugačije od kopna, zapanjio me je prizor pod vodom, šarene ribe i korali, kao i osećaj boravka u morskoj vodi“, kaže Li, prva žena instruktorka slobodnog ronjenja u Kini, prisećajući se početaka svoje ronilačke karijere. 

Proučavajući video zapise o nastupima sirena iz celog sveta, Li je počela da oponaša njihove pokrete i pronalazi sopstvene tehnike vežbanja.

Godine 2015, osnovala je profesionalni tim ronilaca sirena za nastupe u akvarijumima.

„Nekad publika ne može da poveruje da su izvođači u vodi u kostimima sirena - pravi ljudi“, kaže Li, i dodaje da je uz pomoć društvenih mreža ova vrsta ronjenja postala vrlo popularna.

U poslednjih nekoliko godina ronjenje u kostimu sirena postalo je zvanično standardizovano širom sveta, a škole su se otvarale svuda - od Singapura do Sjedinjenih Država. Posebno je popularno u Kini.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом