Читај ми!

Ko je bila Radetića Mara, mačvanska Mona Liza

Malo je sela u Srbiji u kojima ulice nose ženska imena. Radenković u Mačvi ima Ulicu Radetića Mare, najlepše devojke čija raskoš je zabeležena u knjizi i pominje se i posle 150 godina.

„Lepa je kao Radetića Mara“ – govori se i danas u Mačvi, kao merilo ženske lepote. Maru, kaže pisac knjige o njoj, Mihailo Sretenović, kao da je sam Bog stvarao. Lice belo i nasmejano, usne rumene, oči crne kao gar. Za njenu ruku, borili su se mnogi bogataši tadašnje Srbije, ali ona je želela samo jednog.

„Stevu Dobrića. I tu je nastao veliki problem, zato što je ona htela da se uda baš za nekoga koga je volela u svom selu. Onda je došlo do raznih podmetanja da se ona ne uda za Stevu već za nekoga ko je mislio da ima pare i da može da sve to potkupi. Pa su čak, tog Stevu nabedili da je zapalio guvno. Međutim, načelnik Mačvanskog okruga bio je jako bistar čovek, a ja lično mislim da je to bio pisac Mihailo Sretenović, koji je prozreo tu nameru i otkrio je sa svojim ljudima da su Stojan Ribić i njegov sin Jezdimir podmetnuli taj požar i Steva se tako spasao. I svadbe je bilo između Mare i Steve Dobrića. Toliko je bilo svatova, kad su prva kola ulazila u Marinu avliju, zadnja su izlazila iz Dobrića avlije“, priča Miomir Filipović - Fića, novinar iz Radenkovića.

Iz tog vremena nije ostala ni jedna Marina slika, ali po priči koja se prenosi sa kolena na koleno, bila je oličenje ženstvenosti, dostojanstva i lepog ponašanja. Zato ulica u kojoj je živela u Radenkoviću nosi njeno ime.

„Ja sam sad u toj ulici i recimo, trčim otuda da vidim Maru. Tako su se naši ljudi ponašali i tako su je voleli i takva je bila“, navodi Andrija Janković iz Radenkovića.

„Meni je žao što nemamo neke fotografije njene i žao mi je zbog toga što nisam bio u prilici da je fotografišem“, priznaje Dragan Filipović, fotograf iz Radenkovića.

O istoriji sela, Mari i pravim ljudskim vrednostima, govori se deci u školi.

„Ne znaju mnogo, ali se trudimo da im prenesemo ono što mi znamo od davnina“, napominje Biljana Stanić, učiteljica iz Radenkovića.

Selo Radenković dalo je i prvog doktora matematike, Mladena Berića, prof dr Milića Vićentića koji je pošumio Zlatibor i čuvenog fotoreportera Ristu Marijanovića. Ipak, usud ovih šorova i ravnice je, kažu meštani, ženska lepota prožeta u liku mačvanske Mona Lize, Radetića Mare.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 28. март 2025.
13° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса