петак, 19.03.2021, 20:43 -> 20:56
Извор: РТС, independent.co.uk
Zašto su ljudi nekada, pored kreveta stavljali kravlji izmet i trljali obrve majčinim mlekom
Uprkos tome što stres i tempo života 21. veka, kao i zavisnost od ekrana, čine kvalitetan san velikim izazovom za mnoge od nas, nesanica nikako nije fenomen savremenog sveta.
Ljude muče nemirne noći od pamtiveka. Danas mnogi sebi naprave čaj od kamilice ili odslušaju „miks opuštajuće muzike" pred odlazak u krevet.
Naši preci su u borbi protiv nesanice, imali takođe svoje metode, među kojima su neke više nego čudne.
Poznato je da druženje sa ljubimcima i životinjama može imati terapijsku funkciju, ali italijanski lekar i matematičar Đerolamo Kardano, doduše u 16. veku, verovao je u poseban „životinjski lek".
Savetovao je svoje pacijente da trljaju pseći ušni vosak preko zuba pre spavanja.
Razni insekti, buve i muve bile su česta smetnja čoveku u 18. veku, koji je pokušavao da odspava, pa su domaćice delile brojne savete o tome kako da dušeci budu što čistiji.
Istoričar Saša Hendli, zabeležio je da su se žene trudile da posteljina bude uvek što čistija, da bude od čistog platna i da se drži na hladnom.
Sve to deluje dovoljno razumno, ali jedan autor je promovisao drugu tehniku.
Hana Glejs, autorka Domaćinske kuće (1760), savetovala je svima koji žive u močvarnim ili vlažnim područjima da stave komade kravljeg izmeta pored donjeg dela kreveta, kako bi „držali bube na odstojanju".
Specijalna masaža
Dok je danas popularna masaža stopala umirujućim esencijalnim uljima, nekada se ova metoda savetovala kao lek protiv nesanice, ali je morala da se upotrebljava isključivo mast dobijena od - puha.
Ovu metodu preporučivao je Robert Barton u svom delu The Anatomy of Melancholy English iz 1621. godine. U knjizi se protiv nesanice savetuje „podmazivanje tabana mašću puha".
Opuštajuća kupka ili tuš pre spavanja može nam pomoći da lakše utonemo u san. Metode koje uključuju pranje, savetovane su i u članku iz 19. veka objavljenom u Glazgov heraldu.
„Utrljajte žuti sapun u koren kose dok kosa ne bude potpuno u peni. Umotajte glavu platnom i tako ididte u krevet. Ujutru isperite i ponavljajte postupak dve nedelje", navodi se u članku o borbi sa nesanicom.
„Nemojte piti čaj posle 18 sati. To remeti san, ali zato opisano pranje kose običnim žutim sapunom pomaže", dodaje se u listu.
Još jedan „lek za spavanje", koji je svojevremeno bio popularan u Engleskoj, bilo je toplo mlečno piće, cenjeno zbog smirujućih efekata, a pravilo se od zelene salate.
I stari Egipćani su cenili sličan napitak nazvan „opijum od salate" kao lek za nesanicu.
Reč je zapravo o supstanci koja se izlučuje iz određenih sorti biljaka zelene salate. Sada je poznato da ima blage sedativne i hipnotičke efekte i može se koristiti i kao lokalni antiseptik.
Puževi i sirće
U Japanu su puževi delikates, ali nekada se protiv noći bez sna, preporučivala „kašika morskih morskih puževa". U toj zemlji, puževi su i danas tradicionalni lek za smirenje.
Na drugoj strani sveta, francuski lekar iz šesnaestog veka Antonio Mizod, savetovao je pacijentima koji nisu mogli kvalitetno da spavaju, da trljaju obrve ružinom vodicom, sirćetom i „majčinim mlekom".
Posle kratkog pregleda nekadašnjih metoda protiv nesanice, šolja tople čokolade ili mleka deluje još privlačnije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар