петак, 13.11.2020, 12:34 -> 14:53
Извор: РТС
Аутор: Миле Новаковић
Najmlađi dvorac u Vojvodini projektovao ruski arhitekta za nemačkog generala
U Vojvodini ima 28 dvoraca, a poslednji koji je izgrađen nalazi se u Srpskoj Crnji. Pod zaštitom je države i o njemu brine Opština Nova Crnja, gde pripremaju planove da objekat ponude zainteresovanim investitorima, pošto je okolina bogata i termalnim vodama.
Najmlađi dvorac u Vojvodini izgrađen je na posedu grofa Čkonjića, jednog od najvećih veleposednika u Vojvodini. Na polovini je puta između Zrenjanina i Temišvara, neposredno uz granični prelaz.
Za razliku od drugih banatskih dvoraca, koji su nasleđe iz Austrougarske, ovaj je podignut za vreme Drugog svetskog rata i na osnovu simbola u njemu može se zaključiti da je služio kao mesto za odmor i lov.
„Imamo i vitraže. Imamo Svetog Huberta koji predstavlja zaštitnika lovaca. Imamo različite kapije od kovanog gvožđa sa različitim divljim životinjama, kao što su jelen, divlja svinja, zec, koji nam ukazuju na namenu kaštela“, objašnjava Nikola Tolčin iz Kulturno-turističkog centra Srpska Crnja.
Termalni izvori oko dvorca
Dvorac je više puta menjao vlasnika u novije vreme, ali niko nije na pravi način iskoristio njegove turističke potencijale. Opština Nova Crnja je spremna da uz pomoć Pokrajine pripremi ovaj objekat i njegovu okolinu za investitore sa drugačijim idejama.
„Oko dvorca postoje termalni izvori i mi imamo u planu sledeće godine da počnemo sa bušotinom termalnog izvora od 40 stepeni. I po istraživanjima kojima raspolažemo, ta voda ima lekovita svojstva. Nadamo se da će se na ovom prostoru od 14 hektara, za koji posedujemo idejno rešenje, naći investitor“, kaže Dragan Daničić iz Opštine Nova Crnja.
Po priči koja se prenosila u Srpskoj Crnji, dvorac je projektovao nepoznati ruski arhitekta, tada ratni zarobljenik, a pošto se znalo da je naručilac posla nemački general Franc Nojhauzen, nije se štedelo na materijalu, što je jedan od razloga što je sve ove godine ostao dobro očuvan i funkcionalan.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар