петак, 04.09.2020, 07:01 -> 07:10
Извор: РТС
Ko želi da se bavi kožarstvom, trebaće mu mnogo strpljenja i znanja
Zoran Pešić iz Pančeva, pre trideset godina izučio je kožarski zanat u Nemačkoj, a danas u svom gradu ručno izrađuje i gravira različite proizvode za domaće i inostrane kupce.
Koža je izuzetno zahtevna za rad i potrebno je mnogo strpljenja i znanja da bi se ručno napravilo jedno unikatno delo. U poslednje vereme Zoran najčešće radi sedišta za motore, izrađuje amove za konje i ukrašava fijakere, a voli da pravi i futrole za noževe, kaiševe i razne torbe.
„Kod kože nema greške. Ako se jednom pogreši ceo komad se baca. To je ljubav, umetnost, jer tu ima graviranja, brušenja, farbanja i svaki komad je poseban i unikatna stvar“, naglašava posvećeni kožar.
Naš legendarni muzičar Žika Jelić veliki je zaljubljenik u motore i uverio se da samo Zoran može svaku njegovu želju da sprovede u delo, zbog čega će njegov „Harli Dejvidson“ biti poseban i drugačiji od ostalih.
„On je u stanju da uradi profil lica indijanca, što sam prvi put video na jednoj jakni. To mi je tako dobro izgledalo u svim tim bojama i posle sam čuo da se ta jakna nalazi kod čoveka koji vozi prestižni motor 'Indijan'“, hvali poznati muzičar Zoranovo umeće.
Zoran je počeo ručno da izrađuje i kožne cipele i mokasine sa drvenim klinovima na đonovima za koje daje garanciju od 10 godina. Svoje kožne proizvode slao je i kupcima u Nemačku, Austriju i Švajcarsku, a želja mu je da u Pančevu osnuje jedan zanatski centar u kojem će svoje bogato znanje preneti na mlade koji žele da nauče ovaj zahtevan posao od kojeg može da se živi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар