Zašto ovaj nemački grad leži na dijamantima

Nemački grad Nordlingen smešten je u krateru meteorita, leži na 72.000 dijamanata, a milioni dijamanata su ugrađeni u zgrade.

U Nemačkoj saveznoj državi Bavarska, nalazi se grad na dijamantima - Nerdlingen. Pre oko 15 miliona godina, kada je asteroid koji je putovao brzinom od 25 kilometara u sekundi pogodio zemlju, ostavio je veliki krater za sobom. U njemu se danas nalazi grad.

Izveštaji geologa pokazali su da je meteor bio širok oko jedan kilometar, a težak tri milijarde tona.

Prilikom pada meteor je udario u naslage grafita i stvorio oko 72.000 tona sitnih dijamanata, koji su ugrađeni u većinu građevina nemačkog grada, Nerdlingena. Kada su u devetom veku doseljenici naselili ovo područje, nisu znali da svoje kuće grade na zemljištu sa najvećom koncentracijom dijamanata na svetu.

Meštani su godinama mislili da je krater vulkanskog porekla.

Kada su šesdesetih godina prošlog velka u grad stigla dva geologa iz Amerike, grad je postao poznat u svetu.

Geolozi Judžin Šemaker i Edvard Čao, u istraživanjima koja su sproveli, došli su do otkrića da grad ne leži na krateru vulkana, već u krateru asteroida prečnika 25 kilometara.

Objasnili su i misteriju svetlucavog kamenja.

Na mestu udara meteora formirala se posebna vrsta kamena - suevit, stena prožeta uglastim fragmentima stakla, kristala koji usled sabijanja već postojećih granitnih blokova sadrži i minijaturne dijamante. 

Kada su srednjovekovni stanovnici počeli da grade veličanstvenu crkvu Sveti Džordž u centru grada, koristili su lokalne materijale za pravljenje građevine, uključujući delove suevita. U stvari, većina građevina u gradu sagrađena je dijamantskim suevitom.

„Naša crkva, Sveti Džordž, napravljena je od suevita i sadrži oko 5.000 karata dijamanta“, rekla je Žizela Postges, geolog i zamenik direktora muzeja u Nordlingenu. Takođe je dodala da su fragmenti toliko sitni da nemaju ekonomsku vrednost, već samo naučnu. Dijamanti se mogu posmatrati samo mikroskopom.

Široki su samo 0,2 milimetra i jedva su vidljivi golim okom, a sve kuće u mestu izgrađene su od suevita. Turisti iz celog sveta dolaze da obiđu svetlucavu arhitektutu, kao i muzej Rieskrater.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом