Читај ми!

Dvadeseti Egzit je ponovo „izlaz", posle mera zaključavanja tokom pandemije

U Novom Sadu se održava jubilarni 20. Egzit festival. Zbog pandemije održava se po posebnim pravilima i sa manjim brojem posetilaca i bina. Prestižni muzički časopis, američki „Bilbord“ je objavio da se Egzit upisao u istoriju, kao prvi veliki festival u svetu organizovan nakon pandemije. Za dve decenije postojanja upisao se i u istoriju Srbije, i zemlji doneo mnogo više od poseta najvećih svetskih zvezda.

Nakon deset godina ratova, sankcija i naslova u stranoj štampi, koji su nas sve boleli i samo godinu dana nakon što je NATO u Novom Sadu srušio sve mostove, svet je video drugačiju sliku Srbije.

Umesto bombi, na tvrđavi se čula muzika, a baš kao i borba sa višestruko nadmoćnijim neprijateljem, jednako teška bila je i medijska. „Izlaz" koji su tada ponudili mladi Novosađani, pre svega omladini u Srbiji, neočekivano, postao je Egzit i za njihove vršnjake iz više od 100 zemalja sveta.

„Kada se sećam onih prvih Egzita iz 2001, i jednog naslova u britanskim novinama koji je glasio otprilike ovako - Zamislite srećne i nasmejane Srbe. To je bio jedan diskriminatorski naslov, ali je otkrivao kakav smo mi imidž imali tada u javnosti", rekao je osinivač festivala Egzit, Dušan Kovačević. 

Egzit je pre 15 godina počeo da anketira strance, svaki put njih 1.200.

„Pitali smo ih šta su očekivali u Novom Sadu da će ih zateći, dobili smo potpuno šokantne odgovore tada u to vreme. Da su očekivali razrušenu zemlju, ruševine, pljačkaše na svakom koraku i tako dalje i to je neka slika koja se emitovala o Srbiji tada. I onda dođu ovde zateknu tvrđavu, Zmaj Jovinu ulicu, jeftino pivo, lepe devojke", kaže Predrag Okanović iz TIM centra.

I jedan od najvećih i višestruko nagrađivanih evropskih festivala i niko više ne misli isto.

Te 2000. mnogi mladi u Srbiji upravo su na Egzitu čuli prvi koncert u životu.

Narednih godina na tvrđavu stižu najveća imena svetske muzičke scene, a naslovi u zapadnoj štampi potpuno suprotni.

„Novinar londonskog Ekonomista izjavio je da kada bi Srbija ceo svoj budžet utrošila na pi-ar, ne bi učinila koliko su Novak Đoković i Egzit učinili za promociju zemlje", dodao je Kovačević.

I ne samo promociju, već i ekonomiju.

„Svaki strani turista iz Evrope i drugih kontinenata donosi otprilike između 500 i 600 evra u lokalnu sredinu u budžet Novog Sada i Srbije. Tako da dolazimo do cifre od 15, 16 miliona evra godišnje i do neke cife od blizu 200 miliona evra koliko je festival doneo za ovih 20 godina", kaže Okanović.

Cifra je i veća jer, ista istraživanja pokazuju da se većina stranaca zadrži u obilasku Srbije prosečno četiri dana nakon Egzit festivala.

„Značajno je da su nam se njihove pozitivne impresije koji su oni prenosili svojim prijateljima, vraćale kao dobar fidbek u smislu da su sa prijateljima sledeće godine dolazili i da se promocija koja se radila putem marketinga udvostručavala na ovaj način", rekla je Tihana Putin iz Turističke organizacije Novog Sada.

I sigurno ne slučajno, na svoj 20. rođendan Egzit je ponovo „izlaz" nakon 15 meseci pandemije i to za posetioce iz 70 zemalja sveta, jer je jedan od retkih festivala koji se održava ove godine.

 

субота, 05. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом