недеља, 11.10.2020, 18:28 -> 19:00
Извор: РТС
Novi album Đorđa Sibinovića, „Ustanak“, poziva nas da glagol pretvorimo u imenicu
Đorđe Sibinović poznat je poštovaocima književnosti kao pisac, a sada je svoju potrebu za umetničkim izrazom pretočio u muziku i predstavi studijski album „Ustanak“ u izdanju PGP RTS-a, najveće i najstarije diskografske kuće na Balkanu.
Studijski album instrumentalne muzike Đorđa Sibinovića nosi naziv Ustanak, a kako ističe sam autor, gostujući u Jutarnjem programu, album je namenjen svim ljudima koji se pitaju kako da popravimo ovu situaciju koja, kako god da je gledamo, nije dobra i da shvatimo da to nema ko drugi da popravi, osim nas samih.
„Ideja je bila da se ljudi malo trgnu i da glagol pretvore u imenicu i da ustanu u svoj život i otpočnu jedan ustanak u kojem se više nećemo ubijati, nego ćemo se promeniti“, objašnjava autor.
Izloženi smo velikom pritisku brojnih informacija, tumačenja sveta od različitih instanci, a sve to doživljavamo kao nekakva obavezna uputstva za naš život, ali uz pomoć tih regula ne nalazimo ni sreću niti radost u našem životu. Znači, da se ipak moramo više osloniti na sopstvene resurse razumevanja ovog sveta i njih moramo negovati i razvijati.
„Ništa nam neće pasti s neba i niko nam ništa neće pokloniti. Svet moramo osvojiti kao slobodu, kao i radost i lepotu. Dakle, moramo malo više dati sebe ovom svetu i to sam pokušao da sugerišem uz pomoć zvuka koji na neki način treba da bude podrška, umesto raznoraznih bajalica koje su nas dovele u ovu situaciju“, naglašava Sibinović.
Pošto, kako kaže, dolazi iz generacije koju je reski zvuk električne gitare vodio celoga života, čini mu se da će na talasu tog zvuka čitav život provesti uz neku vrstu optimizma i erosa koji ga vodi da stalno ustaje i traži nova rešenja za sve ono čime nije zadovoljan.
Takođe, pokušao je da etno-melodiju Balkana, vodeći pritom računa da ona ne liči na ono što smo do sada čuli ili što se može čuti, stavi u funkciju svih popularnih oblika muzike 20. veka.
„Pa tako od regtajma, surf roka, rokenrola, do džeza, do šansone, do fjužna i na kraju, do vorld mjuzika, sam pokušao da vidim kako to možemo da funkcionišemo danas i tonski i poetski, sa tim popularnim oblicima koji su jedan specifični esperanto i u kojem će nas svet vrlo lako, bez prethodnih objašnjenja, lako razumeti. Tragajući za tim mogućnostima, ja sam sa svojim prijateljima napravio ovaj projekat i izložio ga javnosti“, kaže gost Jutarnjeg programa.
Među saradnicima sa kojima je radio na ovom albumu, Sibinović posebno ističe Mirka Tomića, jednog od naših najnadarenijih i najsvestranijih gitarista, zatim Igora Mitrića u čijem studiju je čitava magija nastajala i koji je aranžirao ceo projekat, i tri gracije – Dragoslavu sa flautom, Sofiju sa svojim glasom i Anđelu sa violom.
Uskoro predstoji i novinarska promocija albuma, a projekat su podržali i mnogi prijatelji koji su afirmisani muzičari i umetnici, pre svega, Đule Van Gog.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар