Читај ми!

Film „Pucnji u Marseju“ razotkriva misteriju atentata koji je promenio tok evropske istorije

Film „Pucnji u Marseju“, reditelja Gordana Matića, prati sudski proces teroristima koji su bili saučesnici atentatora Vlade Georgijeva Černozemskog, koji je ubio kralja Aleksandra od Jugoslavije i ministra spoljnih poslova Francuske Luja Bartua, 9. oktobra 1934. godine u Marseju. Televizijska premijera filma će biti 7. februara na Drugom programu RTS-a u 21 sat.

Kroz rekonstrukciju i dramatizaciju pravog sudskog procesa teroristima Zvonimiru Pospišilu, Miju Kralju i Ivanu Rajiću, saučesnicima atentatora Vlade Georgijeva Černozemskog, ali i kroz ono što je izostavljeno tokom suđenja, ispričana je drama najbliža istini o samom suđenju, ali i epilogu po evropski mir. Gordan Matić, gost Jutarnjeg programa, je reditelj i jedan od scenarista, uz Vladimira Andrića.

„Ova tema nije bila obrađena i mislimo da je prilično nepoznata našoj javnosti, a bogami i evropskoj javnosti. Ovaj čitav događaj je nekako podvučen pod tepih početkom Drugog svetskog rata i ostao je pod velom nekih misterija“, navodi Gordan Matić.

Scenario je nastao na osnovu stenograma sa suđenja, a jedan deo filma sadrži i sećanja i izveštaja književnika Stanislava Vinavera koji je bio dopisnik sa ovog događaja, objašnjava Matić.

Snimanje je završeno pre godinu dana. Materijal je spreman četiri godine, jer je bilo potrebno pročitati hiljade strana, naći i istražiti u arhivima Francuske, Austrije, Amerike, Rusije i kod nas.

Svetozar Cvetković tumači lik jednog od aktera ovog događaja, branioca atentatora, Sana Obana. Naglašava da je tema nešto što ga je odmah zaintrigiralo.

„To je jedna od retkih uloga koju sam zaista hteo da radim, zato što igrati branioca u jednoj sudskoj drami onih koji su izvesno istorijski optuženi, i izvesno istorijski krivi za počinjeno delo koje je promenilo tok istorije čovečanstva u Evropi – to je samo po sebi strašno provokativno, a pogotovo što je zasnovano na dokumentarnim događajima“, naglašava poznati glumac.

Dodaje da način na koji pokušavate da odbranite krivca nekim glumačkim sredstvima je nešto što bi svaki advokat uradio, jer advokat je na svakom suđenju – glumac.

„Mi smo radili u veoma suženim produkcijiskim uslovima, ali sa jednom velikom željom te cele ekipe da se o jednom događaju o kojem se skoro ceo vek nije govorilo, nikada se nije išlo u suštinu tog događaja. U to vreme atentat je bio legalno sredstvo političke borbe, ali ipak možete da zaslužite smrtnu kaznu“, napominje Cvetković.

Tokom istraživanja i rada na filmu autori su dosta toga otkrili što u istoriji nije bilo nepoznato, ali se time nisu previše bavili, a naročito ne u kinematografiji.

„Skoro 960 strana originalnih stenograma iz 1936. godine je prevedeno i onda smo Vlada Andrić i ja to prosto dramatizovali. Tu smo otkrili i neke stvari koje su potakle i samu tezu filma, da je Drugi svetski rat krenuo 1934. godine, baš ubistvom dva najveća evropska mirotvorca“, ističe Matić.

Glavnog tužioca na procesu optuženima u filmu glumi Vladimir Aleksić, Svetozar Cvetković igra advokata odbrane, Tihomir Stanić jednog od glavnih svedoka na procesu. Tu su i Nikola Šurbanović, Đorđe Đoković i Strahinja Blažić kao optuženi. Glume i Tamara Aleksić, Tamara Krcunović, David Tasić Dav, Gordan Kičić i Vladan Živković, koji nažalost, nije više među nama, a tumači jednog od sudija.

„Istakao bih kolegu, koproducenta i direktora fotografije, Dušana Ivanovića, koji je zaista ostavio jedan pečat svojom kamerom i svetlima“, naglašava reditelj.

Ono što je zanimljivo, kako podseća Gordan Matić, svi su znali, pa i sam kralj da se priprema atentat i da su atentatori u Marseju. Znao je Interpol, odnosno Međunarodna policijska organizacija, kako se tada zvao, obaveštajna služba Francuske, naša obaveštajna služba, Englezi, Italijani. Svi su znali da se sprema atentat, a on se ipak dogodio, iako je kralj kao veliki frankofil bio ubeđen da će Francuzi to sprečiti.

„Postoji priča da je on svesno išao na taj put. On je bio jako mlad i nekako kao da mu je sudbinski bilo predodređeno to, ali je to sudbinski okrenulo tok istorije, u svakom slučaju“, smatra Svetozar Cvetković.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом