субота, 11.02.2023, 07:12 -> 09:30
Извор: РТС
Аутор: Ђурђа Марковић
Ćaskanje telefonom dok traje predstava, žvake i papirići – šta glumci mole publiku
Podeljena su mišljenja u javnosti o tome da li je glumac Sergej Trifunović preterao kada je nekome iz publike nedavno bacio telefon za vreme predstave. Jedni misle da je neko konačno stao u kraj nevaspitanoj publici, a drugi da je glumčeva reakcija bila preterana.
Situacije u kojima nekome u publici zvoni telefon - česte su u pozorištima, iako se pre početka predstave publika moli da isključi mobilne telefone.
„To je jedna vrsta zlostavljanja nas koji smo na sceni, ali isto tako i zlostavljanje ove druge publike koja je došla da posmatra neki umetnički čin. Ali, nije samo problem kad zazvoni telefon. Desi se zaista, ponekad dođu neki stariji ljudi koji ne znaju ni da ga isključe. To zazvoni jedno, drugi, treći put, pa prestane, neko pomogne, nešto se isključi. Problem je kad se drugi ne dosete da li je njihov isključen ili nije isključen", priča glumica Vesna Stanković.
Glumcu svaki šum u publici može da poremeti koncentraciju. Često se dešava da publika tokom predstave razgovara, jede, šuška kesama iz prodavnice.
„Ja nikada nisam zaustavio predstavu zbog toga, ali dešavalo da toliko pobesnim, usred scene samo pogledam ko je tu i onda mi sve bude jasno, jer prosto ne možete neke stvari da izdržite dok ste na sceni. Mi imamo problem kada su škole u pitanju i kada dođu klinci, i onda nemaju toliko dovoljno svesti da treba da budu mirni dok se ne završi predstava, pa se dešava da gađaju novčićima u orkestarsku grupu, dirigenta, pa se dešava da bacaju žvake sa balkona na timpane...", dodaje glumac Slobodan Stefanović.
„Mi igramo, komedija je u pitanju. Čovek u prvom redu sedi, javlja se na telefon i onda počne najnormalnije da objašnjava - Ja sam tu na predstavi, ne mogu sad da kupim, neću da pređem kod njihovog operatera. Onda sam ja uradila, prvo je kolega pogledao, a ja sam onda zaustavila predstavu rekla sam - Tiho, pustimo čoveka da ispriča do kraja. Naravno, krenuo je aplauz i smeh, onda se on samo začudio pogledao i isključio telefon", priča Stankovićeva o svom iskustvu.
Mnogi mobilne telefone koriste i za snimanje i fotografisanje predstave, što posebno može da naškodi Pozorištu na Terazijama.
„Mi imamo ne samo moralnu nego i ugovornu obavezu da štitimo taj materijal, video, ili audio materijal same predstave. Mi smo ti koji smo od nosioca prava dobili dozvolu za izvođenje, i platili smo dozvolu jendog licenciranog mjuzikla kod nas. I prosto smo ugovorom vezani i u obavezi da čuvamo bilo kakav sadržaj te iste predstave da se on pojavi na internetu", objasnila je iz Pozorišta na Terazijama Ivana Medigović.
Glumci vas mole - u pozorište dođite pristojno obučeni, nemojte kasniti, unositi hranu, ako ste bolesni ostanite kod kuće. Isključite mobilne telefone, nemojte fotografisati, snimati predstavu, i budite tihi da biste zajedno uživali.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 5
Пошаљи коментар