Читај ми!

Održan naučni skup „Daroviti u nastavi i vannastavnim aktivnostima“

Darovitom decom smatramo sve učenike, koji imaju sklonost i više interesovanja, prema određenom predmetu iz prirodnih i društvenih nauka, umetnosti ili sporta.

Kada u odeljenju postoje učenici, koji su iznad nivoa opštih i posebnih standarda postignuća, nastavnik je dužan da planira i preduzme mere prilagođavanja i obogaćivanja programa, koji će omogućiti da učenik ostvari napredak u skladu sa svojom darovitošću.

„Dete se zainteresuje za ono što ga više zanima, mi smo tu da to prepoznamo i talenat koji ono neguje u sebi pretočimo kroz nastavu ili vannastavne aktivnosti i od njega napravimo donekle stručnjaka za datu oblast“, kaže Ivan Ćilerdžić, direktor OŠ „Jovan Popović“ iz Beograda.

Prema pojašnjenju direktora Ćilerdžića, IOP1i IOP2 su individualni obrazovni profili, koji se rade prema posebnim planovima za učenike kojima je potrebna dodatna podrška u obrazovanju.

IOP 3 je takođe dodatna podrška, ali drugačija u usmeravanju je ka darovitoj deci. IOP3 podrazumeva rad u tri različita nivoa, jedno je diferencijacija, odnosno rad u posebnom odeljenju sa izdvojenom decom, drugo je obrzavanje i akceleracija kada se dva razreda preskoče za jedan.

U ovoj osnovnoj školi su se odlučili za treći nivo, a to je obogaćivanje u nastavi.

„Odlučili smo se da u toku redovne nastave učenicima dajemo šire znanje iz oblasti koja ih interesuje. Npr. ako se iz matematike radi neka nastavna jedinica za šesti razred, omogućava se učenje gradiva za sedmi, osmi razred ili za srednju školu. Sve što žele da nauče, obezbeđujemo im i obogaćujemo znanje iz oblasti za koju pokazuju darovitost“, objašnjava direktor Ćilerdžić.

Profesorka matematike Olivera Vidanović radi sa darovitom decom kroz dodatnu i redovnu nastavu. Iz iskustva govori da su darovita deca veoma različita prema interesovanju i emotivnoj zrelosti.

Neki su prihvaćeni, a neki se osećaju zapostavljeno. Zato se trudi tokom nastave da obezbedi dovoljno sadržaja, čime bi održala njihovu pažnju i proširila znanje van granica plana i programa planiranog za određeni razred.

„Trudim se da ne ugasim želju za znanjem, jer talenat ume i da se uspava, a ono što je najlepše u ovom poslu je da, uz otkriće jednog talentovanog deteta, dolazi i do buđenja nekih uspavanih talenata“, kaže profesorka matematike Olivera Vidanović iz OŠ „Jovan Popović“.

Pokušavaju da održe kreativnost često radeći kroz zagonetne priče.

„Bitno je da ne odustaju od svojih ideja i da ih razvijaju, jer svet je napredovao zahvaljujući novim idejama“, kaže profesorka Olivera.

Obeležavajući 68. godišnjicu škole, odabrali su temu „Daroviti u nastavi i vannastavnim aktivnostima“, na kome su učestvovali stručnjaci iz Ministarstva prosvete i regionalnih centara, koji mogu da im prenesu svoje impresije i znanje.

Učestvujući na stručnom skupu posvećenom darovitim učenicima, predstavnici Ministarstva prosvete predstavili su program koji će pružiti dodatnu podršku učenicima sa izuzetnim sposobnostima.

Program potencira rad sa učenicima koji imaju izuzetne sposobnosti. Koncept programa je obuka nastavnika kako da prepoznaju učenike, što je ključni momenat.

„Učimo nastavnike kako da rade sa decom, zakonske osnove koje postoje u našim relevantnim zakonima, i predstavljamo drugačije obrazovne sisteme, zanimljive i interesantne načine rada iz drugih obrazovnih sistema u svetu“, kaže Danijela Čolović, prosvetni savetnik ŠU Beograd.

Direktor Ćilerdžić smatra da deca, kako mogu da pokažu darovitost u nastavi, mogu i ono što je još bitmije na vannastavnim aktivnostima u umetnosti, glumi, novinarstvu i drugim sekcijama.

„Ranije se dešavalo da darovita deca budu nesocijalizovana, odbačena i skrajnuta. Naš zadatak je da to promenimo. Najbitnije je da dete bude prepoznato u široj okolini, da ga vršnjaci i drugovi prepoznaju kao lidera, da bude pokretač i inicijalna kapisla da svi krenu za njim“, zaključuje on.

петак, 18. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом