Читај ми!

Sijaju u mraku, ribe Grenlanda kroz koje teče zeleni antifriz

Ispod santi ledenog Grenlanda, nedavno je otkrivena nova vrsta ribe koja se prilagodila životu u ekstremnim uslovima. Neobično je što kroz njeno telo teče fluorescentni zeleni antifriz.

Mladi šareni puž (Liparis gibbus) u svom telu ima visok sadržaj proteina koji ometaju smrzavanje.

Kao što antifriz pomaže u regulisanju temperature motora automobila u ekstremnim uslovima, interesantno je da su određene vrste riba evoluirale u ekstremnim klimatskim uslovima. Tako ribe koje žive u hladnim staništima Grenlanda u svom telu imaju zeleni antifriz bogat proteinima.

„Protein iz antifriza lepi se za površinu malih kristala leda i sprečava ih da prerastu u velike kristale", istakao je koautor istraživanja Dejvid Gruber, naučni saradnik u Američkom prirodnjačkom muzeju i profesor biologije na univerzitetu u Njujorku.

Istakao je da su ribe sa severnog i južnog pola samostalno razvile ove proteine.
Proteini protiv smrzavanja prvi put su otkriveni kod nekih riba koje žive na Antarktiku, pre skoro 50 godina.

Za razliku od hladnokrvnih gmizavaca i insekata, ribe ne mogu da prežive ako im se tečnosti u telu zalede, jer tada se u njihovom krvotoku stvaraju ledeni kristali.

„Činjenica je da su se ovi proteini pronađeni u ribama ukazali na sposobnost prilagođavanja i preživljavanja tih organizama u ekstremnim staništima", istakao je drugi koautor sdtudije Džon Sparks, kustos dela ihtiologije.

понедељак, 30. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи