Читај ми!

Naučnici uspeli da ćelije kože podmlade za 30 godina

Naučnici Instituta Babraham u Kembridžu uspešno su reprogramirali ćelije kože da izgledaju i ponašaju se kao da su 30 godina mlađe. Međutim, ova procedura još ne može da uđe u kliničku praksu jer su prethodne studije otkrile da povećava rizik od raka.

Tim sa Instituta Babraham u Kembridžu uspešno je podmladio ćelije kože pedesettrogodišnje žene tako da izgledaju i ponašaju se kao kod 30 godina mlađih žena, saopštili su iz istraživačkog centra.

Početna namera istraživačkog tima je bila da koristeći odrasle ćelije, stvori embrionalne matične ćelije koje se mogu primeniti na bilo koju vrstu ćelija u telu. Dobitnik Nobelove nagrade Šinja Jamanaka, istraživač sa Univerziteta Kjoto u Japanu, prvi je 2006. godine pretvorio „normalne“ ćelije koje imaju specifičnu funkciju u matične ćelije.

Nemački molekularni biolog Volf Reik, postdoktorand Dildžit Džil i tim Instituta Babraham započeli su istraživanje na osnovama Jamanakinog rada. Jamanaka je uzgajao matične ćelije izlažući odrasle ćelije dejstvu četiri molekula u trajanju od oko 50 dana – jedinstvena metoda koju je nazvao iPS.

Reikov i Džilov tim je izložio ćelije kože istim molekulima samo 13 dana, a zatim ih pustio da rastu u prirodnim uslovima, prenosi Bi-Bi-Si.

Proučavajući proizvodnju kolagena u ćelijama, istraživači su otkrili da su starosne promene na ćelijama kože uklonjene i one su privremeno izgubile svoj identitet. Nakon rasta u normalnim uslovima tokom određenog vremenskog perioda, istraživači su otkrili da su ćelije ponovo počele da se ponašaju kao ćelije kože.

Tim je zatim izmerio biološke promene vezane za uzrast u reprogramiranim ćelijama i otkrio da se ćelije podudaraju sa profilom 30 godina mlađih osoba u odnosu na referentne skupove podataka, naveo je Džil u saopštenju.

„Sećam se dana kada sam dobio rezultate i nisam baš verovao da su neke ćelije 30 godina mlađe nego što je trebalo da budu“, rekao je Džil u izjavi za Bi-Bi-Si. „Bio je to veoma uzbudljiv dan“.

Istraživanje je obavljeno u laboratoriji, a Volf Reik naglašava da ovaj postupak ne može automatski imati kliničku primenu, jer metod koji se koristi za podmlađivanje ćelija ima potencijal da poveća rizik od raka, verovatno zbog stvaranja trajnih genetskih promena unutar ćelija.

Mikrobiolog ipak dodaje da bi metod podmlađivanja ćelija mogao pomoći da se ubrza vreme zarastanja kože kod teških opekotina i da bi možda mogao da produži ljudski život.

„Na kraju, možda ipak uspemo da identifikujemo gene koji se podmlađuju bez reprogramiranja, a posebno ciljamo na one koji umanjuju efekte starenja“, dodao je Reik.

Istraživači su objavili svoje nalaze u časopisu eLife.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом