Читај ми!

Iz grobnice u Engleskoj napravljeno najstarije porodično stablo do sada

Skoro 6.000 godina stara grobnica otkopana u Engleskoj sadrži ostatke 27 članova porodice iz pet generacija, koje su potekle od jednog čoveka i četiri žene.

DNK analize pokazale su da je bračna poligamija bila prisutna u gornjim slojevima neolitskog društva, jer stručnjaci smatraju da je vrlo malo verovatno da je imao četiri žene jednu posle druge.

Umesto toga, veruju da je imao više od jedne žene istovremeno.

Analizama je rekonstruisano najstarije porodično stablo do sada, kaže Injigo Olalde, populacioni genetičar sa Univerziteta u Bilbau i jedan od glavnih autora studije objavljene u časopisu Nejčer (Nature).

Naučnici sa Univerziteta Harvard u Masačusetsu, Univerziteta u Njukaslu i Univerziteta u Beču takođe su učestvovali su istraživanju.

„Ova studija je važna jer je ovo prvo porodično stablo iz praistorije“, naveo je Olalde.

Kosti korišćene u istraživanju potiču od ostataka 35 ljudi, koji su otkopani 80-ih godina iz velike humke u Kotsvold Hils blizu Čeltenama i Gločestera u zapadnoj Engleskoj.

Pravo da budu sahranjeni u humci imali su svi potomci jednog muškarca, ali je lokacija gde su pohranjeni u humci zavisila od koje žene prve generacije su potekli.

Neolitsk grobnica imala je dve odaje u obliku latičnog slova "L". Jedna je bila okrenuta na sever, druga na jug.

Profesor Dejvid Rajh sa Harvarda, koji je vodio prikupljanje uzoraka DNK iz ostataka, objašnjava da su dve žene i svi njihovi potomci do petog kolena sahranjivani u južnoj odaji.

„Druge dve supruge zajedno sa svojim potomcima sahranjivane su u severnoj odaji. Neki od njih su završili u južnoj, ali je za to najverovatniji razlog urušavanje severnog hodnika što je značilo da u toj odaji nije više bilo moguće sahranjivati“, dodaje Rajh.

Ustrojstvo neolitskih porodica

Sprovedene DNK analize veoma su važne jer pokazuju rodbinsko ustrojstvo neolitskih društava.

Olalde kaže da su u grobnici sahranjena i četiri muškarca koji su po majčinoj liniji vodili poreklo, ali po očevoj ne. Ovi pastorci su verovatno uključeni u porodicu kada su se njihove majke pridružile, mada je moguće i da su ih majke dobile sa muškarcima koji nisu bili njihovi „zvanični“ supružnici.

Takođe, dve ćerke koje su preminule kao deca su sahranjene u grobnici, ali drugih odraslih ćerki nije bilo, što ukazuje da su verovatno sahranjivane u grobnicama svojih muževa.

U istoj grobnici su pronađeni i ostaci tri žene i pet muškaraca koji nisu imali nikakve genetske veze sa porodicom.

„Moguće je da su žene bile udate za muškarce u grobnici sa kojima nisu imale decu ili su imale samo ćerke koje su se kasnije udale i sahranjene su negde drugo“, objašnjava Olalde.

Što se pet muškaraca koji ne vode poreklo tiče, moguće je da su bili usvojeni u porodicu ili su na neki drugi način, izuzev rodbinskog, bili povezani sa njom.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом