недеља, 08.08.2021, 16:24 -> 16:52
Извор: РТС, science alert
Naučnici upozoravaju da broj ženske dece u dvanaest zemalja dramatično opada
Još od sedamdesetih godina broj namernih prekida trudnoće zbog pola deteta u Kini, Indiji i kod još desetak drugih nacija, doveo je do toga da se broj žena smanjio između 23 i 45 miliona. Nova studija predviđa da će do 2030. godine te iste nacije „izgubiti“ još 4,7 miliona rođenih devojčica, što će još više poremetiti odnos polova u njihovoj populaciji.
U novoj studiji naučnici su obradili podatke o 3,26 milijardi rođenih beba u 204 zemlje i utvrdili da je u 12 država odnos muškog i ženskog stanovništva u populaciji već značajno poremećen, a da je 17 nacija u opasnosti da krene u istom smeru.
Ipak, dobra vest je da u ovih 12 nacija sa poremećenim odnosom polova dolazi do izvesnog poboljšanja, posebno u Kini i Indiji, gde je i vršeno više od 95 odsto namernih prekida trudnoće zbog pola deteta.
Statistički model postavljen u ovoj studiji predviđa da će do 2100. godine ove nacije ostati bez 5,7 miliona žena – delom i zbog onoga što je izgubljeno od sedamdesetih kada je utvrđivanje pola deteta u ranoj trudnoći postalo široko dostupno – i to mnogo brže nego što su neke druge studije predviđale.
Disparitet između polova ima ozbiljne posledice
To je još uvek veoma veliki broj žena koje nikada neće biti rođene, a to može da prouzrokuje trajne kulturne i društvene posledice.
U Kini i Indiji, gde već sada ima veći broj muškaraca nego žena za oko 70 miliona, nemogućnost pronalaženja bračnog partnera već je dovela do zabrinjavajućeg porasta usamljenosti, ali i do porasta nasilja, trgovine ženama i prostitucije.
Poslednjih godina, neravnoteža polova u obe ove nacije počela je da usporava, jer vlade uvode podsticaje za rađanje ženske dece, kao i restrikcije u pogledu namernih prekida trudnoće zbog pola deteta.
Tim naučnika koji stoji iza ovog rada smatra da je potrebno još više zalaganja da se ovo stanje popravi i da se moraju preduzeti hitne mere ukoliko se želi uravnotežavanje broja muškaraca i žena u zemljama kao što su Kina, Indija, Albanija, Jermenija, Azerbejdžan i Vijetnam.
Ovo pre svega zato što bi to donelo prednost i na drugim poljima.
Ukoliko i u zemljama u kojima se preferiraju sinovi u odnosu na ćerke – poput Nigerije, Pakistana, Egipta, Tanzanije i Avganistana – u kojima se već nazire disparitet između polova, nastavi trenutni trend, studija predviđa da bi svet do 2100. godine ostao bez još 22 miliona žena.
Naravno, ovo je samo hipotetički model, ali kako mogućosti utvrđivanja pola deteta i abortusi postaju sve dostupniji širom sveta, a rodna diskriminacija opstaje, nema sumnje da će se predviđanja ostvariti.
Slobodna volja ili pritisak
Iako abortus ženama u neku ruku daje mogućnost da same odlučuju o svom telu, zdravlju i budućnosti, ti izbori su takođe, u većini slučajeva, nametnuti društvenim stavovima i normama.
Rodna diskriminacija je problem širom sveta, ali u nekim kulturama je i dalje samo muškarcima dozvoljeno da privređuju, samo muškarci nasleđuju imovinu ili samo sinovi brinu o ostarelim roditeljima.
S druge strane, ženama nije dozvoljeno da rade ili da poseduju imovinu, a u pojedinim kulturama za udaju im je i dalje potreban miraz. Ovakva kulturna očekivanja žene pretvaraju u trošak i teret, bez njihove krivice, posebno u siromašnijim sredinama.
Promena rodnih normi
Osim namernih pobačaja zbog pola deteta, istraživači su ustanovili i veliku smrtnost beba i lošu zdravstvenu zaštitu žena, što je takođe doprinelo smanjenju broja žena širom sveta.
Istraživači napominju da njihov model nije savršen, ali da predstavlja prvi pokušaj da se predvidi koliko će sinova i ćerki biti rođeno u narednim godinama.
„Ovi nalazi naglašavaju potrebu praćenja (odnosa polova pri rođenju) u zemljama u kojima se prednost daje muškoj deci i potrebe da se eliminišu faktori koji stoje iza postojanja rodne pristrasnosti u porodicama i institucijama", navode istraživači.
„Širi cilj studije se odnosi na potrebu promene rodnih normi koje leže u osnovi ovih štetnih praksi, poput prenatalne selekcije pola“, naglašavaju autori studije.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар