Читај ми!

Digitalna transformacija u oblaku je ključno rešenje za zdravo poslovanje

Koja su rešenja održala kompanije likvidnim i produktivnim? Koliko je digitalna transformacija uticala na poboljšanje pozicija kompanija tokom pandemije na tržištu? Kako nakon svega? Na ova, i još neka pitanja, odgovore smo potražili od Zorana Došlića, izvršnog direktora kompanije Coming-Computer Engineering.

Da li će rad od kuće postati učestaliji?

Zoran Došlić: Nakon više od godinu dana pandemije, mislim da je svima jasno da se drugačiji način života i izmenjene poslovne navike neće vratiti na staro.

Naterani smo da naučimo i uvežbamo da radimo iz svog doma, da primenimo druge menadžerske metode i da se opremimo onim što je nedostajalo, od slušalica i kamera do robusnih poslovnih aplikativnih rešenja. Dokazano je da se većina kancelarijskih poslova može obavljati sa udaljenih lokacija. Sagledavamo sve strane rada od kuće.

Koliki je finansijski benefit prilikom rada od kuće i da li je jeftinije rentirati prostor ili pružiti ljudima slobodu izbora fizičkog mesta rada, a uložiti u pouzdane klaud servise?

Zoran Došlić: Prostor je skuplji od ulaganja u IT sistem koji omogućava komforan i pouzdan rad od kuće. Ne verujem da će u sledećih nekoliko godina doći do masovnog pražnjenja kancelarija.

Mislim da ćemo, svesni nezamenjivosti kontakta uživo i važnosti timskog duha, nastaviti da koristimo benefite rada od kuće, ali i dolaziti u kancelarije. Operativni sastanci su efikasniji i neuporedivo jeftiniji ukoliko ih organizujemo koristeći kolaboracione platforme, s druge strane, važni sastanci su znatno efektniji uz direktan, ljudski kontakt.

Koji će alati biti neophodni za rad od kuće?

Zoran Došlić: Prvenstveno pouzdana IT infrastruktura. Svest o informacionoj bezbednosti sazreva. Zamislite kako bi se bilo ko od nas osećao da ujutro upali računar i dobije ekran na kome „piše" da je zbog hakerskog napada sve blokirano.

Ukoliko radimo od kuće potrebno je da i služba održavanja samog IT sistema pristupa udaljeno, a pritom kontrolisano. Još komplikovanije je ukoliko je održavanje delova sistema prepušteno partnerskim kompanijama. Moramo imati zapise o radu svih sa administratorskim privilegijama.

Posle računarske mreže i bezbednosnih alata, svakako treba osposobiti osnovne aplikacije za udaljeni pristup. Potom izabrati platformu za kolaboraciju, koja je pouzdana, bezbedna i dovoljno jednostavna za korišćenje svima.

Svim srednjim i velikim kompanijama, a rekao bih i naprednijim malim neophodan je ERP za upravljanje i kontrolu nad resursima. Deluje da su mnoge kompanije koje su odlagale implementaciju ERP-a prošle godine, nakon prelaska na kovid režim, odlučile da hitno pristupe uvođenju.

Pomogli smo kompanijama različitih delatnosti i veličina da tokom prošle godine ubrzano uvedu i svojim procesima prilagode ERP. Klaud tehnologija je omogućila ubrzanje procesa i redukovala rizik, s obzirom na to da ERP nudimo po operativnom finansijskom modelu.

Kako ćemo upravljati dokumentacijom i kako ćemo potpisivati ugovore na daljinu?

Zoran Došlić: Direktor jedne internacionalne finansijske institucije mi je sredinom prošle godine rekao da je prvi problem sa kojim se suočio na početku pandemije bio „poštar“. Shvatio je da milionski posao koji vodi zavisi i od prijema dela dokumentacije koju poštari svakodnevno donose.

Organizovao je dežurstvo, skeniranje dokumenata i slanje nadležnima elektronskom poštom. Ubrzo je bilo jasno da će biti nemoguće ispratiti i kontrolisati ogroman broj dokumenata koji cirkulišu između nadležnih službi.

Pomogli smo im uvođenjem DMS (Document Management System) rešenja koji uvodi red u arhivu ili pisarnicu i biva prilagođen specifičnim procesima.

Većini kompanija DMS uvodimo kao klaud servis, ali poštujemo i odluke nekih organizacija koje i dalje žele ili moraju da u svojim data-centrima čuvaju sve digitalizovane dokumente. Elektronski dokumenti se vidno više koriste, a primećujem da je i država ubrzala postupke na daljoj regulaciji i standardizaciji ove oblasti.

Za koje elemente poslovanja vidimo da će se u budućnosti širiti?

Zoran Došlić: Sasvim sigurno da će dalju ekspanziju imati onlajn trgovina. Biće zanimljivo da vidimo do kojih granica u južnoj Evropi. I 2021. godina je godina užurbane digitalizacije – prvenstveno u medicini, proizvodnji, agro-biznisu, pa i u posustalom ugostiteljstvu. 

четвртак, 03. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом