Читај ми!

Paralelne istorije

U izdanju Muzikološkog instituta SANU, uz finansijsku podršku Sokoja i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, izašla je monografija „Paralelne istorije“ dr Ivane Medić.

Muzikološkinja dr Ivana Medić, viša naučna saradnica Muzikološkog instituta SANU, od 2013. godine proučava stvaralaštvo srpskih kompozitora umetničke muzike koji su tokom poslednjih decenija napustili Srbiju. Spisak naših kompozitora u dijaspori sadrži više od 60 imena, među kojima su i veoma uspešni i afirmisani umetnici poput Aleksandre Vrebalov, Ane Sokolović, Jasne Veličković, Đure Živkovića, Marka Nikodijevića, Milice Đorđević, Katarine Miljković i drugih.

Za malu kulturu poput naše, odlazak tolikog broja stvaralaca različitih generacija predstavlja nenadoknadiv gubitak. Stranice srpske istorije muzike koje je trebalo da budu posvećene tim kompozitorima ostale su prazne, a mnogi od njih već su asimilovani od strane velikih kultura u kojima su se obreli.

Monografijom „Paralelne istorije – savremena srpska umetnička muzika u dijaspori" dr Ivana Medić pokušava da te kompozitore „vrati" u srpsku istoriju muzike i da čitalačku javnost upozna s njihovim stvaralaštvom (o kojem do nas stižu samo sporadične informacije), te da te autore afirmiše kao deo našeg kulturnog kruga. Monografija je mešovitog tipa i obuhvata „leksikon" koji sadrži biografije i popise najznačajnijih dela kompozitora iz dijaspore; zatim, iscrpne intervjue sa stvaraocima koji su se odazvali pozivu da se osvrnu na sopstvene životne i profesionalne „odiseje"; napokon, tu su i „studije slučaja" posvećene pojedinim kompozitorima.

 

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом