Drevni kineski muzički instrumenti u Nacionalnom muzeju Kine

Umetnička izložba koja prikazuje drevne kineske muzičke instrumente otvorena je u Nacionalnom muzeju Kine.

Izložba sadrži više od 200 komada iz izuzetnih kolekcija Nacionalnog muzeja Kine i mnogih drugih muzeja koji prikazuju razvoj drevne kineske muzike.

Jedan od eksponata je koštana flauta đahu, koja se može opisati kao najraniji predak drevnih muzičkih instrumenata. Otkopana u Đahuu, u centralnoj kineskoj provinciji Henan, flauta je napravljena od kostiju ždralova i još uvek ima tačnu i preciznu intonaciju.

Izrađena od pre 7.800 do 9.000 godina, koštana flauta đahu najstariji je muzički instrument koji su do sada otkrili kineski arheolozi, a ujedno je i najraniji duvački instrument na svetu.

„Muzički instrumenti su se možda koristili u ritualima u prošlosti. Međutim, kako vreme prolazi, postepeno su postali deo našeg života. Naši preci su otkrili kako muzički instrumenti proizvode zvuk, a mi ih i danas koristimo, što pokazuje njihovu mudrost", kaže Čuke Đingljeng, kustos izložbe.

Uporedo sa promenom dinastija, muzički instrumenti su postajali komplikovaniji i raznovrsniji i pomogli su u stvaranju živopisnih narodnih umetnosti.

„Dizajnirali smo i tri scene za izložbu i nadamo se da ćemo kroz takve kulturne simbole preneti duboka značenja drevne tradicionalne kineske kulture", navodi Deng Lu, dizajner izložbe.

Od posetilaca se zahteva da donesu lične karte i nose maske u svrhu prevencije i kontrole epidemije.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом