Otkrivena nekropola iz mlađeg gvozdenog doba u blizini Paraćina

U naselju Gloždak u Paraćinu već drugi put u poslednje dve godine rade se zaštitna iskopavanja na arheološkom lokalitetu iz mlađeg gvozdenog doba. Radovi će trajati dva meseca, a finansira ih, prema zakonu o kulturnim dobrima, investitor koji je na toj parceli planirao izgradnju megamarketa.

Na manje od dva metra dubine bageri su pripremajući teren za izgradnju objekta naišli na nekropolu iz mlađeg gvozdenog i poznog bronzanog doba.

Radovi su zaustavljeni, a kopanje su nastavili arheolozi i radnici koji pomažu da se pažljivo ukloni zemlja kako bi se prikupilo što više materijala.

„U ovoj sondi nađeno je nešto iz neolita odnosno bakarnog doba što je bilo onako malo neočekivano, opet nadali smo se", istakao je  arheolog Dušan Kaličanin.

Na ovom lokalitetu prvi put su 60-tih godina prošlog veka iskopavanja obavili Milutin i Draga Garašanin koji su na osnovu nalaza i definisali Paraćinsku kulturnu grupu.

Istraživanja tada nisu završena, a na tom prostoru izgrađeno je celo naselje. Sada arheolozi rade na površini od jednog hektara.

„U pitanju je mlađe gvozdeno doba, prvi vek nove ere, to je početak romanizacije, susret Rimljana sa autohtonim stanovništvom, pored tog sloja pronašli smo još jedan sloj, sloj poznog bronzanog doba čija je starost otprilike 1.300 godina pre nove ere", rekao je Branislav Stojanović, direktor Muzeja u Paraćinu.

Malo je prostora na teritoriji Paraćina gde je još uvek moguće obaviti arheološka istraživanja tako bitna za saznanje o ljudima koji su tu živeli u prvom veku pre nove ere.

„Borimo da sačuvamo sve podatke koji su preostali jer ih je grad vremenom uništavao, a muzej do 1978. godine nije ni postojao. Nama se ovo uklapa u projekat koji naš muzej sprovodi a to je 'Arheološko blago Paraćina'", istakla je Vesna Vučković viši kustos muzeja u Paraćinu.

Stručnjaci muzeja iz Paraćina i Jagodine kao i sa Arheološkog instituta u Beogradu materijal sa lokaliteta Gloždak pažljivo obrađuju i dokumentuju, a kada ceo projekat bude gotov biće dostupan kao izložba građanima.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 22. јануар 2025.
0° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове