Koronavirus – znamo kako izgleda, poslušajte kako zvuči

Znamo kako se prenosi, koji su simptomi i kako izgleda pod mikroskopom novi koronavirus. Odnedavno možemo i čuti kako zvuči korona. Tim američkih naučnika pretvorio je strukturu virusa u zvučni zapis. Osim što je melodija interesantna, otkrila je i detalje o strukturi virusa, koji se ne mogu uočiti mikroskopom.

Za neke je ovo opuštajući zvuk, za druge prilično uznemirujući. Tako je bar sudeći prema komentarima ostavljenim ispod zvučnog zapisa korone na platformi Saundklaud.

Snimak su napravili naučnici sa Tehnološkog instituta u Masačusetsu (MIT). Profesor Markus Biler i njegove kolege uspeli su da šiljke koronavirusa koji su sastavljeni od aminokiselina, sonifikacijom, odnosno, veštačkom inteligencijom i posebnim tehnološkim procesom, pretvore u zvučni zapis.

Prema rečima vođe tima, profesora Markusa Bilera, to što se čuje je višeslojna algoritamska kompozicija koja pomoću zvuka odražava vibracije proteina, ritmičke elemente, redosled i formiranje aminokiselina. Sve to zvuči kao spoj različitih melodija.

U zvučnom zapisu koji traje sat i 50 minuta, čuju se zvona, žičani instrumenti, flauta i koto – tradicionalni japanski žičani instrument čiji je zvuk intrigantan i umirujući.

Prijatan i relaksirajući karakter, takozvane muzike koronavirusa, prema rečima autora projekta, profesora Bilera, vara naše sluh isto kao što i virus vara naše ćelije. Pretvarajući virus u ovakvu vrstu muzike, Biler i njegov tim su saznali da virus korona koristi domaćina. Tačnije iz organizma obolelog preuzima sistem pravljena proteina i koristi ga za sopstveno razmnožavanje.

Ta sazananja, uz još neke detalje koje mirkoskop ne može da otkrije, a otkrivaju se analizom melodije, kako naučnici navode, značajni su za razvijanje terapije i odgovarajućih lekova za kovid 19.

четвртак, 24. април 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом