Mogu li internet mreže izdržati pod pritiskom pandemije

Rad od kuće, zatvaranje škola i univerziteta i izolacija zbog koronavirusa izazvali su nezabeleženi pritisak na internet, fiksne i mobilne telekomunikacione mreže, pa su u pojedinim zemljama korisnici pozvani da se ponašaju racionalno kako bi se izbegao kolaps sistema.

Zapadnoevropske kompanije koje pružaju telekomunikacione usluge tvrde da mogu da izađu na kraj sa povećanim internet saobraćajem, ali sve vreme rade na tome da povećaju svoje kapacitete, prenose evropski mediji.

U nemačkoj kompaniji DE-CIX (Commercial Internet Exchange) u Frankfurtu – najvažnijoj interkonekcijskoj platformi u Evropi – 15. marta uveče zabeležen je novi svetski rekord u protoku informacija od 9,1 terabita u sekundi.

Predstavnici tog centra tvrde da bi mogli da obezbede neophodnu frekvencijsku širinu za besprekornu interkonekciju, čak i kada bi sva preduzeća u Evropi uvela rad na daljinu.

I sve vodeće kompanije za pružanje telekomunikacionih usluga u Nemačkoj kažu da su pripremljene za veće opterećenje mreža.

Portparol nemačkog telekoma (Dojče telekom) izjavio je za list Handelsblat da je ta kompanija još u januaru pripremila planove za vanrednu situaciju i eventualnu pandemiju i da je glavni cilj da se očuva funkcionisanje infrastrukture, a da zasad nema posebnog opterećenja mreže.

Predsednik nemačkog IT udruženja Bitkom Ahim Berg takođe misli da su mreže širokopojasnog interneta u Nemačkoj pripremljene za porast protoka informacija. Berg je za Handelsblat rekao da obavljanje mnogih aktivnosti od kuće zbog koronavirusa predstavlja izazov za mreže, ali da ne stvara obavezno i nove vrhove opterećenja, pošto se oni obično javljaju uveče, po završetku radnog vremena.

Berg ne veruje da će drastične promene u svakodnevnoj rutini negativno uticati na rad interneta u Nemačkoj, ali je upozorio da ipak treba pratiti situaciju. Zahtevi rada od kuće i nastave preko interneta su „srazmerno skromni“. Čak se i video-konferencije sa srazmerno malim brzinama od dva i osam megabita u sekundi mogu odvijati bez problema, kazao je Berg.

Spremni i u Velikoj Britaniji

I u Velikoj Britaniji telekomunikacione kompanije samouvereno tvrde da mogu da izađu nakraj sa povećanom aktivnošću.

Britanske firme koje se bave obezbeđivanjem internet usluga (ISP) saopštile su da imaju planove za vanrednu situaciju i da mogu da se nose sa pojačanim pritiskom u radno vreme, uključujući i video-linkove i druge poslovne aplikacije za rad od kuće, preneo je Bi-Bi-Si.

Mark Džekson, urednik portala ISP Rivju kaže da ne treba očekivati kolaps širokopojasnog interneta ili nešto slično, ali da je sasvim moguće smanjenje brzine interneta u vreme masovne upotrebe.

Prema Džeksonovim rečima, to usporavanje interneta biće ograničeno i različito u različitim delovima zemlje.

Zvaničnik britanske telekomunikacione kompanije BT Hauard Votson izjavio je da širokopojasni internet te kompanije ima sasvim dovoljno kapaciteta da se izbori sa masovnim radom od kuće. Čak i kada bi opterećenost mreža, sa kojom se sada srećemo uveče, trajala tokom celog dana, i dalje postoji dovoljno kapaciteta da aplikacije za rad na daljinu mogu da teku istovremeno, rekao je Votson.

Britanci boravak u izolaciji najviše „prekraćuju“ igricama, ako je suditi po izveštaju najveće platforme za kompjuterske igre Strim, koja je 15. marta zabeležila rekord sa više od dvadeset miliona igrača aktivnih u isto vreme.

Mobilne mreže opterećene u Italiji

Slično je i u Italiji, gde je prinudna izolacija uvedena u mnogim oblastima na severnom, industrijski razvijenom delu zemlje.

Direktor „Telekoma Italija“ Luiđi Gubitosi izjavio je da je njegova firma zabeležila porast aktivnosti od 70 odsto u korišćenju kablovskog interneta, delom i zbog aplikacija za igrice (Fortnite, Call of duty).

U Italiji je, međutim, pored interneta, zabeležen i značajan porast mobilnog saobraćaja. Mobilna aplikacija Votsap saopštila je da su u Italiji poruke i pozivi brojniji za 20 odsto nego u istom periodu 2019. godine, dok je Majkrosoft zabeležio stopostotni porast upotrebe aplikacija koje se koriste za rad od kuće.

Španska mreža najbolja u Evropi, a ipak „na iskušenju“

Španija ima jedan od najboljih širokopojasnih interneta u Evropi. U toj zemlji ima više brzih optičkih kablova nego u Nemačkoj, Italiji, Francuskoj i Velikoj Britaniji zajedno, ali se pokazalo da ni takva mreža ne garantuje idealno funkcionisanje.

Vodeće španske telekomunikacione kompanije su u zajedničkom proglasu pozvale korisnike da u danima koji dolaze fer i razumno koriste internet i usluge mobilne telefonije.

U Španiji su telekomunikacione mreže već na iskušenju, ali se strahuje da će taj pritisak još porasti, s obzirom na to da je vlada proglasila vanredno stanje, zatvorila škole i fakultete, i da su mnogi poslodavci naložili zaposlenima da rade od kuće.

Prema pisanju medija, protok podataka kroz mreže telekomunikacionih kompanija porastao je proteklih dana za 40 odsto, broj mobilnih poziva za 50 odsto, a broj poruka preko mobilne aplikacije Votsap porastao je petostruko.

Saveti za korisnike

Operateri su pozvali korisnike da u radno vreme preuzimaju samo dokumente koji su im u tom trenutku potrebni, da obimnije dokumente ne šalju u mejlovima, već da šalju linkove ka tim dokumentima; da kada god je moguće koriste fiksne linije umesto mobilnih uređaja, i da aplikacije koje služe za zabavu, za gledanje filmova ili igranje igrica koriste izvan udarnog vremena.

Telekomunikacione kompanije u Španiji u međuvremenu pokušavaju da pojačaju kapacitete ugradnjom dodatne opreme i povećanjem kapaciteta postojećih servera, ali to će verovatno potrajati danima, pa i nedeljama. 

уторак, 01. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом