четвртак, 03.11.2022, 12:41 -> 16:04
Извор: РТС
Аутор: Лазар Јановић
Po broju robota u procesu proizvodnje, meri se i ekonomska uspešnost neke zemlje
Roboti su već postali deo naše svakodnevice. Od industrije, preko medicine i poljoprivrede, do naših domova, roboti menjaju svet. Robotika se decenijama izučava i na srpskim univerzitetima i institutima.
Čuvena „Beogradska šaka“, koju su u Institutu „Mihajlo Pupin“ 1963. godine konstruisali naši naučnici uticala je na razvoj robotskih ruku u svetu. Naučni rad o teorijskom modelu kretanja humanoidnog robota koji je šest godina kasnije razvio dr Miomir Vukobratović, i dalje je osnov na kome se zasniva kretanje svih vrsta robota.
Danas se roboti primenjuju u različitim oblastima, od tradicionalnih, poput automobilske industrije, pa do poljoprivrede i građevinarstva.
„Sutrašnjica se ne može zamisliti bez primene robota u fabrikama budućnosti, ali na čemu se sve više inistira, roboti su ti koji muga da podrže i mala i srednja preduzeća“, naglašava prof. dr Aleksandar Rodić iz Instituta „Mihajlo Pupin“.
„Imamo sve što nam je potrebno, i znanje, i dovoljno ljudi, samo je potrebno da se na nivou države odredi da je to potrebno zbog razvoja naše privrede“, dodaje profesor.
Po broju robota koji se primenjuju u procesima proizvodnje, meri se i ekonomska uspešnost neke zemlje. Kina i Južna Koreja prednjače u svetu, a Nemačka u Evropi.
„Zaostajemo u onome što se zove tehnološka podrška. Ali što se tiče inovativnosti i invetivnosti, apsulutno ne“, ističe prof. dr Zoran Miljković sa Mašinskog fakulteta u Beogradu.
Nova vrsta robota koji se nazivaju koboti sposobni su da sarađuju i uče od ljudi i da ono što su naučili dele sa drugim robotima kroz međusobnu komunikaciju. Na jednom takvom modelu rade i naši stručnjaci u Institutu „Mihajlo Pupin“.
„Ovo je ideja da se roboti uključe u industriju 4.0, u pametnu industriju. Da budu u stanju da saražuju sa čovekom a i da se sa njima preko klauda može raditi na udaljenim lokacijama“, objašnjava Jovan Šumarac iz Instituta „Mihajlo Pupin“.
Školovanje većeg broj stručnjaka u obasti robotike i subvencije od 40 do 70 odsto za kupovinu robota koje naša zemlja daje privredi, samo su prvi koraci da se domaća robotika pokrene s nulte tačke.
Коментари