Читај ми!

Dronovi, od igračke do oružja – šta kažu propisi u Srbiji

U svetu se odavno koriste kao oružje, a u nekim gradovima donose kafu i pice. Bilo da hoćete da se igrate njima ili da pravite neke lepe fotografije, za snimanje dronom vam je u Srbiji potrebna dozvola Ministartsva odbrane.

Različitih su veličina. Teški od nekoliko grama do stotinu kilograma sa opremom. Lete i do 500 metara u visinu, pa mogu da snime predele nepristupačne čoveku. Dronovi, izum novije tehnologije, krivci su za neverovatne snimke u filmovima, spotovima, reklamama, a koriste ih i u privredi, geodeziji, nauci.

„Ovo je profesionalna letelica za geodeske potrebe i specifična je zbog ovog dodatka koji vrši korekciju pozicije u realnom vremenu, a može i naknadnom obradom. Tu je senzor, kamera, propeleri“, kaže Srđan Stamenković, inženjer geodezije.

Dronovi se koriste kako bi se sačuvale uspomene sa porodičnih slavlja, ali i u sportu.

„Ovakve letelice se koriste za trke. One se prave ručno, njih je moguće napraviti za 15-ak dana i koštaju oko 500 evra. Brzina ove letelice je 150 kilometara na čas“, navodi Sima Marković iz Nacionalnog klastera bespilotnih letelica.

Takva letelica nije igračka. Iz bezbednosnih razloga morate dobiti dozvolu za letenje u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Srbije, a za snimanje iz Ministarstva odbrane. U poslednje tri godine prodato je skoro 7.000 letelica, a registrovano oko 500.

„Kada ne letite blizu aerodroma, kada letite na visinama manjim od 100 metara, kada se pridržavate pravila koja su propisana Pravilnikom – to je otprilike garancija da ih koristite na bezbedan način“, objašnjava inspektor za upravljanje vazdušnim saobraćajem Bojan Cvetičanin.

Pravila su pravila, ne da bi kičmu savila, već da avion ne bi ostao bez krila. Tako bar pesma kaže, ako joj se može verovati.  

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом