Читај ми!

Veštačka inteligencija postoji, ali računari još uvek ne umeju da odgovore na pitanje „zašto“

Nema dana da se ne pomene ili ne koristi veštačka inteligencija, ali naučnici još uvek pokušavaju da funkcije ljudskog uma i rezonovanja svedu na jednostavne operacije koje kompjuter razume. Ovim zadatkom se bave i dva tima mladih programera iz Srbije koji rade sa doktorom elektrotehničkih nauka Branislavom Agapievim koji je pre dve godine o geometriji inteligencije govorio na predavanju u Kolarčevoj zadužbini.

Kako na jednostavan način predstaviti komjuterima složene stvari, kao što je koncept inteligencije i to tačkom u vektorskom prostoru dr Branislav Agapiev nastoji da reši u saradnji sa dva start apa koja su pokrenuta pre dve godine.

Gostujući u Jutarnjem programu, dr Agapiev navodi da je posle dve godine ovaj sistem dvadeset puta veći i ima preko milijardu vektora i uzročno-poseldičnih veza.

„U stanju je da daje uzročno-posledične odgovore na praktično sve što ga pitamo, što je fascinantna stvar na svetskom nivou. Takođe, kao deo čitavog ovog razvojnog procesa ispostavilo se da početni problem sa kojim smo krenuli, uočavanje uzročno-posledičnih veza, to jest odgovaranje na pitanja zašto, je u stvari vrlo interesantan problem na koji se nadovezuje i činjenično pitanje“, dodaje gost Jutarnjeg programa.

U osnovi rezonovanja stoji odgovor na pitanje zašto se nešto desilo, koji su uzroci i koje su posledice. A činjenična pitanja se oslanjaju na poznavanje velikog broja podataka.

Agapiev i njegov tim su apsolutno uvereni da smo korak bliže generalnoj veštačkoj inteligenciji koja ima sposobnost rezonovanja.

„Bilo šta što možete da iskažete rečima, naš sistem je u stanju da vam daje više uzroka i posledica koje rangira po značaju, od najbitnijih uzroka do najznačajnijih posledica. Mi smo potpuno ubeđeni da je to fundamentalna osnova vektorske inteligencije“, naglašava Agapiev.

Svi oni koji su zainteresovani da se uvere u rezultate koje su postigli naši mladi programeri, a koji će zvanično biti predstavljeni u januaru, mogu na veb-stranici yottaanswer.com i qaagi.com da saznju sve što ih zanima.

Kako napominje dr Branislav Agapiev, ovo je već treći start ap u Silicijumskoj dolini koji su radili timovi naših mladih stručnjaka koji su zainteresovani da učestvuju u projektima na svetskom nivou i na taj način dokažu da nisu samo veliki tehnološki giganti sposobni da daju nova i napredna rešenja.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом